Buradasınız: Anasayfa > Diğer > Zorunlu Trafik Sigortasının Kasko Sigortasından Farkı Nedir?
Zorunlu Trafik Sigortasının Kasko Sigortasından Farkı Nedir?

Zorunlu Trafik Sigortasının Kasko Sigortasından Farkı Nedir?

Kasko, isteğe bağlı bir sigorta türüdür. Aracın yanması, çalınması gibi standart teminatlar dışında sigortalının talebi doğrultusunda ek teminatlar ile sigorta kapsamı genişletilebilir. Poliçede aksi belirtilmediği sürece kasko sadece Türkiye sınırları içinde geçerlidir.

Kasko sigortası, mal sigortalarının türlerinden biridir.  Herhangi bir motorlu kara taşıtının sigortalının iradesi dışında hasara uğraması, yanması, çalınması vb. durumlarda, sigortalıya tazminat ödenmesini sağlamak için yapılır.

Araç kasko sigortası karşı araçtaki hasarı değil, sigortalıya ait araçtaki hasarı teminat altına alır. Kasko sigortasının amacı, sigorta ettirene ait motorlu aracın uğrayacağı zararları tazmin etmektir.

Kasko sigortası yaptırırken dikkat edilmesi gereken en önemli konu ihtiyacınıza uygun doğru teminatların seçilmesidir. Kasko sigortası çarpma, çarpılma, yanma ve çalınma ana teminatlarını içerir.

Zorunlu trafik sigortası ise karayollarında bulunan motorlu her türlü aracın, yasalar gereği yaptırması gereken bir sigortadır. Trafik sigortası bulunmayan araçlar trafikten çekilir ki bu da pek çok masraf ve uğraş demektir.

Zorunlu Trafik Sigortası Yaptıracak Ehil Firmalara Ulaşmak İçin Hemen Aşağıdaki Linke Tıklayın.

Zorunlu Trafik Sigortası

Zorunlu trafik sigortasındaki temel amaç, üçüncü kişilere verilen zararları karşılamaktır. Zorunlu trafik sigortası teminatları, Karayolu Trafik Kanunu hükümleri dahilinde ve belli limitler çevresinde belirlenir. Bu haliyle de kasko sigortalarından farklıdır. Trafik sigortaları kişilerin kendi hasar ve masraflarını değil, karşı tarafın hasar ve masraflarını telafi etmek için vardır.

Kasko sigortası yaptırmak zorunlu değildir, dileyen araç sahibi yaptırabilir. Kasko ile korunan menfaatler ve üst limitler daha yüksek olduğundan, kasko sigortasının primleri de zorunlu trafik sigortasından daha yüksektir.

Pek çok sigorta şirketinin kasko poliçesi, zorunlu trafik sigortasında korunulan zararları da karşılayacak şekilde düzenlenmesine rağmen, kasko yaptıran bir araç sahibinin yine de zorunlu trafik sigortası yaptırma zorunluluğu vardır. Bir diğer deyişle, kaskonuz olduğu için zorunlu trafik sigortası yaptırmaktan kaçınamazsınız. Bunun sebebi kaskonun zorunlu olmaması, şartlarının sigorta şirketi ve sigortalayan arasında serbestçe kararlaştırılması, kaskonun her zaman karşıdaki aracın zararını teminat alma yükümlülüğü olmaması ve kasko yaptıran bir kişinin dilediği zaman bunu iptal edebilecek olmasıdır.

Bu nedenlerle zorunlu trafik sigortası yaptırmak mecburidir ve devlet tarafından denetlenir. Ancak kasko yaptırmak isteğe bağlıdır ve dileyen araç sahibi zorunlu trafik sigortasına ek olarak, dilediği şartlarla, dilediği teminat oranlarında ve dilediği sigorta şirketinden kasko yaptırabilir.

Trafik Sigortası sadece üçüncü şahıslara verilen zararları karşılamakta olup, kendi aracınızın hasarını ödemez, bunun için kasko sigortasının da yaptırılması gerekir.

Sigorta Firmalarına Hemen Ulaşmak İçin Linki Tıklayın.

Zorunlu Trafik Sigortası

One comment on “Zorunlu Trafik Sigortasının Kasko Sigortasından Farkı Nedir?

 1. adana kasko on said:

  Adana Polat Sigorta
  Adana kasko
  kasko adana
  sigorta adana
  Adana dask
  Adana Sigorta
  adana sıgorta
  adana sigorta acenteleri
  adana sigorta şirketleri
  adana sigorta firmaları
  acil sigorta
  7/24 sigorta
  adana sigorta fiyatları
  adana kasko fiyatları
  adana ucuz kasko
  adana ucuz sigorta
  adana araç sigorta fiyatları
  adana araç sigorta fiyatı
  adana sigorta fiyatı
  adana kasko fiyatı

  Adana Airport Transfer
  adana transfer
  adana vip transfers
  adana vip transfer
  adana havaalanı transfer
  adana vip adana transfer

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

HTML tags are not allowed.

Scroll To Top