Buradasınız: Anasayfa > Bahçe ve Peyzaj > Zen Bahçesi Dekorasyonu
Zen Bahçesi Dekorasyonu

Zen Bahçesi Dekorasyonu

Zen bahçesi bir çeşit Japon bahçesi olup; kum, çakıl, kaya ve bazen çimen veya diğer doğal unsurlar içeren sığ bir kum bahçesidir. Farklı tasarımları bulunan zen bahçeleri, içlerinde bambu, su kanalları ve zen heykelcikleri bulundurabilirler. Bu yazımızda zen bahçesi hakkında bilgi sahibi olacaksınız.

Zen bahçesi tasarımı normal bahçelerin tasarımına göre son derece kolaydır. Zeminin düzleştirilip, üzerine çakıl taşları ve küçük kayaların konularak tırmıkla düzenlenmesiyle meydana gelir. Sade mekanları seven veya bitki yetiştirmeyi sevmeyen kişiler için oldukça ideal olan zen bahçesi, minyatür olarak ev dekorasyonlarında da kullanılmaktadır.

Dar alanların daha geniş ve ferah görünmesini sağlayan zen bahçesini oluşturmak son derece ekonomiktir. Ekonomik olması, zen bahçesini oluşturan esas elemanların bakımı kolay kayalar ve taşlar olmasından kaynaklıdır.

Zen bahçesinde herhangi bir alan kısıtlaması olmadığı için geniş bir bahçe ya da balkonda küçük bir alana rahatlıkla uygulanabilir. Ancak bu, bahçe için doğru materyal seçimi ile gerçekleşir. Materyal seçiminden önce istenilen bahçenin projesi oluşturulmalıdır. Bahçenin hangi alanında nasıl bir bölüm oluşturulmak istenmesi planlanmalıdır. Daha sonra projeye uygun materyaller alınarak uygulamaya geçilir.

Zen bahçesi dekorasyonunda kullanılan her ana malzeme farklı anlam taşımaktadır. Örneğin, ufak kayalar Japon adalarını simgelemektedir. Çakıllar ise okyanusu simgelemektedir. Sade, huzur veren zen bahçeleri meditasyon yapmak için de tercih edilen alanlar oluşturmaktadır. Zen bahçesinde kullanılan bitki türlerinin çoğu uzun süre bozulmadan kullanılabiliyor ve fazla bakım gerektirmiyor. Eğer bahçede çim tercih edilmezse, bahçenin herhangi bir bakıma ihtiyacı kalmaz ve her mevsim canlı bir bahçe hissi uyandırır.

Bir bahçe dizaynı olan zen bahçelerine parklarda, cafe ve restoranlarda sıkça rastlanmaktadır. Son derece sade ve şık olan zen bahçelerini düşünülen gibi tasarlayıp uygulamak için; kaliteli, işinde ehil firmalara danışılmalıdır.

 

Incoming search terms:

  • zen bahçesi
  • zen bahçesi nasıl yapılır
  • çakıl taşlarıyla duvar dekorasyonu çatı bahçeleri
  • zen bahcesi nasil hazirlanir
  • zen bahçesinde kullanılan çakıl taşları
  • zen bahçesinde kullanılan materyaller

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

HTML tags are not allowed.

Scroll To Top