Buradasınız: Anasayfa > Isıtma ve Soğutma > Zemin Isıtma ve Püf Noktaları
Zemin Isıtma ve Püf Noktaları

Zemin Isıtma ve Püf Noktaları

Bu sistem adından da anlaşılacağı gibi yerden yani zeminden ısıtma şeklidir. En basit şekilde tanımı zemine döşenmiş özel yapılan plastik veya bakır borular sayesinde boruların taşıdığı ısıyı ortama homojen şekilde yayan bir ısıtma şeklidir. Zemin ısıtma ve püf noktaları konusunda bilgi sahibi olmak, daha kaliteli bir hizmet almanız için size yardımcı olur.

Zemin ısıtma sisteminde duvarların iç yüzey yani iç kısmının daha yüksek sıcaklıkta olması nedeniyle ışıma yoluyla ısı kazançları yüksek olmaktadır. Toplam ısı geçişinin önemli bir kısmı bu yollarla taşınmaktadır. Bu sistemin en önemli ısınma sistemi kapı ve soğuk hava cereyanı sızıntısı az olacağından daha yüksek bir ısı ortamı ve konforlu bir ısınma gerçekleştirmesidir. Daha çok kullanım alanlarının olması bu sistemin gelişmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Bununla birlikte borularda ve uygulanan montajlarda çeşitlilik arttırılmıştır. Günümüz şartlarında konforu ön planda tutan bu sistemin uygulanması için yeni yapılarda ve eski yapılarda birkaç kısa uygulamadan sonra geçilmesi kolaydır. Bir kez yapıldığı için zemine döşenen boruların düzenli ve kaliteli bir sistem olmasına özen göstermemiz gerekir. Malzeme seçimi ve montaj konusunda işinde ehil olan kişiler tarafından uygulanan bu sistem çok konforludur ve ısınmada önemli rol oynamaktadır. Zemin ısıtma sistemini kullanmak, bir çok avantajı da beraberinde getirir. Sıcacık yuvalar için ideal çözüm zemin ısıtma sistemleridir.

ZEMİN ISITMANIN FAYDALARI

-Mikroorganizmalar genellikle kuru zeminde üreyemediği ve yerden ısıtmalı sistemde yerler kuru kaldığı için mikroplar üreme yapamaz; yaşama alanları kısıtlıdır. Bu nedenle hastane, cami gibi kalabalık yapılarda, büyük alanlı zeminlerde yerden ısıtmalı sistemin olduğu yerler tercih şeklidir.

-Radyatörlerin kullanıldığı sistemlerde petekler vasıtasıyla ısınan hava nemi azalmış ve kuru havadır; sağlıklı olmadığını söylemek gerekir.

-En uygun sağlıklı ve ekonomik ısıtma sistemidir. Tüm hacim içinde homojen bir ısı dağılımı ve sıcaklık sağlanır. Havanın nem dengesi bozulmaz. Sıcaklık farkı az olduğu için hacim içinde aşırı hava akımı yoktur. Bunu getirisi olarak da perdelerde ve duvarda toplanma ve kirlenme görülmez.

-Zemin ısıtma sistemleri ile alanda ısı dağılımı eşit ve dengelidir. Farklı alanlar arasında ısı farkı azdır. Tavanda ısı birikmesi olayı da bu sistemde görülmez.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

HTML tags are not allowed.

Scroll To Top