Buradasınız: Anasayfa > Yalıtım ve Mantolama > Yangın Yalıtımı
Yangın Yalıtımı

Yangın Yalıtımı

Yangın yalıtımı, yapılarda yangın başlangıç anından söndürme işleminin tamamlanmasına kadar geçen sürede yıkılmadan ayakta kalması için taşıyıcı kısımlara ve dışarıdan yangının sıçramaması için çatı ve cephelere uygulanan işlemlerdir. Her ne kadar insanlar ev, iş yerleri gibi yerlerinde hiçbir zaman yangın çıkmayacakmış gibi düşünseler de, günümüz mekanlarının çoğunda bu ihtimal her zaman vardır. Bu yazımızda yangın yalıtımı hakkında bilgi sahibi olacaksınız.

Evlerde yangının başlamasına neden olacak pek çok materyal bulunmaktadır. Bunlardan bazıları mobilyalarımız, elektronik cihazlar, sobalar, ocaklar gibi çoğaltmak mümkündür. Bu ve buna benzer materyaller istenmeyen bazı durumlarda ısının etkisi ile ve yanıcılığın vazgeçilmezi olan oksijenle etkileşimi sonucu yangın oluşumuna neden olmaktadır. Peki yangın yalıtımı nasıl yapılır?

Kaçış bölgelerinin oluşturulması amacı ile yapılar bölümlere ayrılabilir. Bu bölümlerin duvarına, tavanına, döşemesine yangın yalıtımı yapılarak yangının ve dumanın ulaşması engellenebilir. Bu bölümlerde kapı ve pencereler varsa yangına dayanıklı olmalıdır. Yangının başlangıç anından söndürme işleminin tamamlanması aşamasına kadar olan süreçte binanın ayakta kalması için taşıyıcı kısımlara ve yangının sıçraması hususunda çatı ve cephelere yalıtım yapılır. Kazan dairesi gibi potansiyel tehlike bölgelerinde ise duvarlara, hava kanallarına, tesisat borularının geçtiği yerlere yalıtım yapılmalıdır. Yangın yalıtımı tasarım aşamasında başlar ve risklerin belirlenmesi sonucu uygulamalar şekillenir.

Yangın yalıtımı malzemelerine de değinecek olursak;

-          Duvar, döşeme, çatı uygulamaları: Camyünü, taş yünü, alçı panolar, lifli çimento panolar, seramik yünü, perlit, vermikülit, cam köpüğü, kalsiyum silikat, özel mastikler, ısı ile genleşen özel boyalar, özel kapı ve cam fitilleri gibi…

-          Yangın dayanımlı camlar: Yangın alevi ve yangın sırasında ortaya çıkan gaz ve dumanın geçişini kırıldıktan sonra dağılmayarak belli bir süre ertelerler. Yangın ısısının geçişini engelleyemezler (telli buzlu, telli polisajlı camlar, borosilikat camlar). Yangın alevi ve dumanına ek olarak yangın ısısının geçişini geciktirirler. Özel dolgulu çok katmanlı olan bu camların yaklaşık 120 derece sıcaklığa kadar saydam kalan ara dolguları yangın ısısı karşısında köpürerek genleşir ve opaklaşır.

-          Teknik yalıtım: camyünü, taş yünü, alçı panolar, vermikülit, perlit, kalsiyum silikat, cam köpüğü gibi…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

HTML tags are not allowed.

Scroll To Top