Buradasınız: Anasayfa > Yalıtım ve Mantolama > Yangın Yalıtımı ve Avantajları
Yangın Yalıtımı ve Avantajları

Yangın Yalıtımı ve Avantajları

Endüstriyel gelişimle birlikte hayatımızın tüm alanlarında daha fazla enerji kullanmaya başladık. Daha çok enerji kullanımı, rahatlık ve konforu beraberinde getirdiği kadar çeşitli riskleri de getirmiştir. Bu risklerin en önemlilerinden biri de yangın riskidir.

Yangın kontrolden çıkmış bir yanma olayıdır ve müdahale edilmezse maddi ve manevi zarar verir. Can ve/veya mal kaybına sebebiyet verdiğinden de önlenmesi, önlenemediği durumlarda en kısa zamanda söndürülmesi gerekir.

Yangından korunma denildiğinde bugün birçok kişinin aklına, yangın söndürme sistemleri ve duman detektörleri gibi uyarı sistemleri gelmektedir. Bu aktif sistemler yangın güvenliğinde önemli bir rol oynamasına karşın, yangının başlamasından sonra devreye girerler ve mekanik arıza gibi çeşitli nedenler ile işlevlerini tam olarak yerine getiremeyebilirler. Bu nedenle; aktif önlemlerin dışında yangının ve zararlı etkilerinin, bina içinde ve komşu binalara yayılmasını yavaşlatacak, kişilerin binadan güvenli bir şekilde tahliye edilmesine olanak sağlayacak yapısal önlemler alınmalıdır.

Yangınlar sonucunda meydana gelebilecek can ve mal kayıplarını en aza indirmek için yapılarda gerçekleştirilen uygulamalara yangın yalıtımı denir. Evlerde ve iş yerlerinde kullanılan malzemelerin çoğu yanıcı olduğundan yangın tehlikesini artırır. Yangın yalıtımı, durdurulabilen veya yavaşlatılabilen bir felaket olan yangının vereceği zararları en aza indirir.

Yangın Yalıtımı Yaptıracak Ehil Firmalara Ulaşmak İçin Hemen Aşağıdaki Linke Tıklayın.

Yangın Yalıtımı

Yangın yalıtımında temel amaçlar:

  • Taşıyıcı sistemin belirli bir süre ayakta kalmasını sağlamak, böylece bina çökmeden güvenli bir şekilde terkedilmesi için imkan ve zaman sağlamak
  • Yangının oluşturduğu çok yüksek ısı ve dumanın yayılmasını geciktirmek
  • Yangına dayanıklı malzemelerle yatayda ve düşeyde bölmeler yaparak yangının yayılmasını önlemek
  • Yangın anında belli bir süre güvenli kaçış noktaları oluşturmak

Yangın yalıtımı can güvenliğini sağlar: Yangınlarda can kayıplarının önemli bölümü, yanma sırasında ortaya çıkan dumandan ve bu dumanın içindeki gazlardan kaynaklanır. Belirli bir süre dumana maruz kalarak zehirli gazları soluyan insanlar hayatını kaybeder.

Yangınlarda oluşan ısı ve dumanın can kayıplarına neden olmaması için yangına maruz kalan kişiler en hızlı şekilde tahliye edilmelidir. Yangın anında yapı içerisindeki kişilerin güvenli bir şekilde çıkışa ulaşabilmeleri, yangın yalıtımlı kaçış koridorları ve merdivenleri ile sağlanır. Yangın yalıtım malzemeleri ile oluşturulan bu kaçış yolları, binanın tamamen boşaltılması için gereken sürede yangına ve zararlı etkilerine karşı direnç gösterir.

İnsanların yangından zarar görmemesi için yangın yalıtımı önlemleri; uyarı, acil durum aydınlatması, çıkış ve yönlendirme işaretleri, duman tahliye sistemleri, yangın damperleri gibi pek çok aktif önlemler ile birlikte tasarlanmalıdır.

Yangın yalıtımı mal kayıplarını azaltır:

Yangının yayılması neticesinde mal kayıpları da artar. Yanma reaksiyonu neticesinde açığa çıkan ısı; ortamın sıcaklığını artırarak aynı yapı içerisindeki veya yakınındaki farklı yapılardaki yanıcı malzemelerin tutuşma sıcaklığına gelmelerini sağlayarak yangının yayılmasına neden olur.

Yangın yalıtımı yapılmamış binalarda yangının çok hızlı bir şekilde büyümesi sonucu oluşan ısı nedeniyle, itfaiye ekiplerinin yangına müdahale edememesi, yapıyı tamamen kullanılmaz hale getirebilir.

Yangın yalıtımı yapılarak; yapı malzemelerinde sıcaklık yükselmesi yavaşlatılır ve hem yapının içerisindeki kişilerin yapıyı terk etmeleri, hem de söndürme ekiplerinin yangını kontrol altına almaları için süre kazandırılır.

Yangın neticesinde oluşan mal kayıplarının azaltılmasında; yangın yalıtımı önlemleri ile birlikte; otomatik yangın söndürme sistemleri, yangın dolapları vb. aktif önlemler de önemli rol oynar.

Yangın Yalıtımı Firmalarına Hemen Ulaşmak İçin Linki Tıklayın.

Yangın Yalıtımı

Comments are closed.

Scroll To Top