Buradasınız: Anasayfa > Diğer > Yangın Söndürme Yöntemleri
Yangın Söndürme Yöntemleri

Yangın Söndürme Yöntemleri

Maddi ve manevi açıdan çok büyük zararlara sebep olan yangın felaketleri kimyasal bir faaliyet olan yanma işlemi sonucu ortaya çıktığı için maddeler üzerinde geri dönülemez değişiklikler yaparlar ve çoğunlukla bir daha kullanılamaz hale gelmelerine yol açarlar. Bunun yanında canlı hayatı için de ölümcül etkiye sebep olan yangın sadece yanma etkisi ile değil yanma sonucu ortaya çıkan duman ile de canlı hayatını sonlandırıcı etkiye sahiptir. Çeşitli sebeplerden ortaya çıkan alevler genellikle dikkatsizlik ve çeşitli hatalar sonucu kendi alanlarının dışına taşarak tehlike haline gelmeye başlarlar. İşte bu anların olmaması için gerekli önlemlerin alınmasının yanında elimizde olmayan sebeplerden dolayı olası böyle bir tehlikede anlık müdahaleler ile tehlikenin büyüyerek felakete yol açmasını engelleme imkanlarına sahibizdir. Yangın söndürme konusunda akla gelen ilk kişiler itfaiyeler olmakla birlikte kimi zaman uzak mesafe kimi zaman da şehir yoğunluğu gibi sebepler sonucunda itfaiye faaliyetlerinin zamanlamasında oluşacak aksaklıklar bu tehlikelere karşı  ilk müdahaleyi bizim yapmamızı gerekli kılabilir. Bunun yanında yangın söndürmekle görevli olan itfaiye ekiplerinin de bu konuda özel yöntemleri bulunmaktadır. Bunlardan bazılarına bakacak olursak :

-Çeşitli sebeplerle ortaya çıkan alev alma durumu sonrası bu tehlikeye son verme amaçlı olarak iki temel yol verebiliriz. Bunlar ortaya çıkan alevin soğutularak söndürülmesi veya güç aldığı oksijen ile temasının kesilmesi ile yapılan söndürme faaliyetleridir. Soğutarak söndürme işlemi de kendi içinde ayıracak olursak : yanan maddenin parçalara ayrılmasıyla sahip olduğu ısının azaltılması sonucuyla ortam ısına tekrardan indirilmesi işlemi ile birlikte sönmesini sağlamaya yanıcı maddeyi dağıtma yolu olarak isim verebiliriz. Ancak bu  yol genellikle daha basit malzemelerin yanmasında kullanılır veya akaryakıt gibi yayılması kolay yangınlarda daha fazla yayılma etkisi yapabilir. Diğer bir yol olarak ise yangın söndürmede en çok kullanılan yöntem olan su ile soğutma yöntemini verebiliriz. Çeşitli farklı yollarla suyun blok halinde veya püskürtme yapılarak verilebilmesi mümkündür.

-Diğer ana sınıf olarak bahsettiğimiz havanın kesilerek yangının etkisiz hale getirilmesi yolunda da bazı alt sınıflardan bahsedebiliriz. Köpük, klor, azot gibi kimyasal maddeler veya kum, toprak, halı gibi katı maddeler alev ile oksijenin arasındaki teması kesebilme yeteneğine sahip olması sayesinde örtme yöntemiyle bu maddeler alevlerin üzerine atılarak yangın söndürülebilir. Buna benzer olarak boğma adı verilen şekilde özellikle kapalı alanlardaki alevlerin üzerine hızlıca kapatılan bir malzeme ile alev sönebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

HTML tags are not allowed.

Scroll To Top