Buradasınız: Anasayfa > Yalıtım ve Mantolama > Yangın Söndürme ve Ekipmanları
Yangın Söndürme ve Ekipmanları

Yangın Söndürme ve Ekipmanları

Çevremizde çok kolay bir şekilde ortaya çıkabilen yangınlar değer verdiğimiz birçok malzemenin kül olmasına ve kullanılamaz hale gelmesine sebep olabilir. Bu gibi tehlikelerin önlenmesi için bazı önlemler alınmakla birlikte bizim elimizde olmayan sebeplerden dolayı da çıkabilen yangınlara karşı yapılması gerekenlerden biri de anlık müdahale edebilme imkanlarıdır. Buna göre yangın söndürme konusunda yetkili ve bilgili olan itfaiye birliklerinin yanısıra yangın alanında bulunan kişilerin de yapacağı müdahaleler belli bir noktaya kadar önem kazanmaktadır. Çeşitli yöntemlerle yapılan yangın söndürme faaliyetlerinin yanında yangın söndürme konusunda diğer maddelerden daha etkili olabilen malzemeler de bulunmaktadır. Ayrıca farklı sebeplerden dolayı çıkan yangınlara göre söndürme konusunda etkili olan söndürme malzeme çeşidi de değişiklik gösterebilmektedir. Yangın söndürme ve ekipmanları doğru kullanıldığında olaya anında müdahale edildiğinde can ve mal kaybı en aza indirgenir. Bu maddelere bakacak olursak :

-Herhangi bir ateşin söndürülmesi konusunda aklımıza ilk gelen madde olan su yangın söndürmede de aktif olarak kullanılır. Özellikle A tipi yangınlar olarak belirtilen katı malzemeler temelli olan yangınlar için etki verir. Elektrik kontağı gibi durumlarda ise iletken yapısı sebebiyle tehlike oluşturabilir. Su sadece direkt olarak da kullanılmaz, hava ile temasın kesilmesi yolunda kullanılacak malzemelerin su ile ıslatılmış olması da işlemi kolaylaştırır.

-Yanan maddelerin oksijenle temasının kesilmesini sağlayan maddelerden önemli olanlardan biri olarak kum gösterilebilir.

-Yanma işlemini sağlayan gaz olan oksijene karşı olarak karbondioksit gazı da yanan maddelerin söndürülmesini sağlar.

-Yanan madde ve yüzeyi tamamen köpükle kapmak yangını söndürür.

-Kimyasal bir toz olan potasyumbikarbonat A, B ve C sınıfı yangınlar için etkili bir fayda sağlar. Gaz ve Sıvı malzemelerin oluşturduğu yangınlar veya aşırı sıcaktan çıkan yangınların söndürülmesinde etkilidir. 

-Kimyasal bir olay olan yanmaya bağlı çıkan reaksiyonları kırma ve ortaya çıkan ısıyı absorbe etme gücüne sahip olan HFC-227 maddesi yangın söndürmede etkilidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

HTML tags are not allowed.

Scroll To Top