Buradasınız: Anasayfa > Diğer > Yangın Söndürme İle İlgili Bilmedikleriniz
Yangın Söndürme İle İlgili Bilmedikleriniz

Yangın Söndürme İle İlgili Bilmedikleriniz

Maddi ve manevi açıdan en çok zarar veren felaketlerden biri olan yangınlar günümüzde de herhangi bir şekilde teknolojik yollarla önünün alınamaması sebebiyle daima önlem alınması gereken ve başladığında acil müdahale gerektiren bir olaydır. Temeli ateş olan yangınlar dünya üzerindeki tüm katı, sıvı, gaz maddelerin çeşitli sebeplerle alev alması ile birlikte kimyasal anlamda değişiklik yaşaması sonuçlarını doğurur. Kimyasal bir olay olan yanma faaliyeti cisimlerin oksijenle tepkimeye girmesi sonucu ortaya çıkar. Yangın tehlikesi sadece maddesel varlıklara değil canlı hayatı için de ölümcül bir etkiye sahiptir. Buna göre ateşin ölümcül etkisinin yanında kapalı bir alanda diğer maddelerin yanmasından çıkan duman da canlılar için zehirleyici ve bu yolla ölümcül bir etkiye sahiptir. Olası bir yangında yangın söndürme tekniklerini bilmek gerekir. Yangın söndürme ile ilgili bilmedikleriniz i bu yazıda bulacaksınız.

Ekonomik açıdan büyük zararları olan yangın felaketi ateşin çıkabileceği her alanda olabilmektedir. Aşırı ısınan bir kablonun kontak yaparak alev almasından, açık unutulan bir sobadan, herhangi bir özel ya da endüstriyel alanda küçük veya büyük bir patlama sonucunda, tamamen söndürülmeyen bir piknik ateşi ya da zararlı ot yakımından doğacak bir alev almasından ortaya çıkacak bir yangın bu çevredeki temasa geçtiği maddelerin ateşe karşı dayanıklılığına göre hızlıca yayılabilir ya da etkisiz hale gelebilir. Örneğin ormanlık alanlarda kısıtlı bir alanda bir ot yığınının alev alması sonucu çıkan yangın etrafta başka bir yanıcı madde yok ise kendi kendine sönebilirken eğer o alanda yanan bir kozalak veya daha yanmaya müsait bir ağaç türü var ise yangın yayılarak büyüyebilir.

Çeşitlerini sayabileceğimiz yangın olayları karşısında yapılacak ilk şey günümüzde yaşam olan her alanın bağlı bulunduğu yönetim biriminin sahip olduğu yangın söndürme hizmetlerini yani itfaiyeler aramaktır. Yangın olan bir mekanda eğer anlık bir ihtimal bulunursa su veya yangın tüpleriyle söndürme imkanımız olabilir. Ancak bu imkanı daha fazla zorlamadan bulunduğumuz mekanı terk etmek sağlığımız için çok önemlidir. Çağrımız üzerine gelecek itfaiye ekipleri kendine özgü kıyafetleri ve aletleri ile birlikte yangını söndürme ve soğutma faaliyetlerini yapacaklardır. Bu işin nasıl en kolay olacağıyla ilgili özel eğitime sahip olan bu kişiler sizin bu alandan uzaklaşmanızı isteyecek ve bölgeyi mutlaka koruma altına alacaklardır. Bu yüzden yangın olan alana girmeyerek itfaiye ekiplerinin görevlerini yapmasını beklemek gereklidir.

Incoming search terms:

  • masa santalye
  • ahşap mutfak masa sandalye takımı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

HTML tags are not allowed.

Scroll To Top