Buradasınız: Anasayfa > Yalıtım ve Mantolama

Kategori Arşivi: Yalıtım ve Mantolama

Yangın Yalıtımı Nedir? Yangın Yalıtımının Avantajları Nelerdir?

yangin_yalitimi

ndüstriyel gelişimle birlikte hayatımızın tüm alanlarında daha fazla enerji kullanmaya başladık. Daha çok enerji kullanımı, rahatlık ve konforu beraberinde getirdiği kadar çeşitli riskleri de getirmiştir. Bu risklerin en önemlilerinden biri de yangın riskidir. Yangın, kontrolden çıkmış bir yanma olayıdır ve müdahale edilmezse maddi ve manevi zarar verir. Can ve/veya mal kaybına sebebiyet verdiğinden de önlenmesi, önlenemediği durumlarda en kısa zamanda söndürülmesi gerekir. ... Devamını Oku »

Dış Cephe İçin Mantolama Uygulayın

dis-cephe-mantolama-modelleri-antalya-2

Mantolama, binaların dış cephe yalıtımı konusunda ortaya çıkan en etkili çözüm yöntemlerindendir. Mantolama yönteminin, diğer ısı yalıtım uygulamalarından farklı pek çok avantajı bulunmaktadır. Yapıların dış cephelerinde mantolama uygulanarak ısı kaybına neden olan ısı köprülerini yüzde elli oranında ortadan kaldırır. Mantolamanın bu özelliği sayesinde yaşadığımız mekanlarda enerji tasarrufu sağlanır. Mantolama sistemi, binalarımızı hava koşullarına karşı korumaktadır. Farklı hava koşullarında binalarda genleşme,büzülme ... Devamını Oku »

Yalıtım İşlemlerinde FRP Yapı ve Önemi

FRP

RP, İngilizcesi fiber reinforced polimer, Türkçesi de fiber takviyeli plastik olan ve özellikle A.B.D. ‘de yoğun kullanılan bir yalıtım sistemidir. Ülkemizde de son yıllarda kullanımı hızla artan bu yapı genellikle güçlendirme çalışmalarında yararlanılan yalıtım yapısıdır. Bu güçlü yapıların performanslarını olumsuz etkileyen yangın tehlikesi bunların kullanımında tedirginlik yaratabiliyor. Dört farklı tamamlayıcı sistemle yapılan yangın deneylerinin sonuçları bize, uygun şekilde tasarlanmış ve ... Devamını Oku »

Su Yalıtımı Binanızın Ömrünü Uzatır

Adsız

Su ve korozyonun olumsuz etkileri bulunmaktadır. Betona sızan su zamanla onu yıpratmaya başlar. Beton yıprandıkça yapısındaki maddeler de paslanır. Bu aşınmaya korozyon denir. Korozyon sonucunda temel olumsuz bir biçimde etkilenir ve sağlamlığı azalmaya başlar. Korozyon sonucunda beton temelin yapısındaki demirin kesit alanı daralmaya başlar ve yapının dayanıklılığı azalır. Donanmada meydana gelen korozyon neticesinde pas oluşur ve bu alanda pas oluşumuna ... Devamını Oku »

Kaliteli Isı Yalıtımı Nasıl Anlaşılır ?

isiyalitimi

inanızı satın alırken öncelikle bu yeni bir inşaat ise projesini sorarak dış katmanlarında ne gibi yalıtım sistemleri kullanıldığını öğrenebilirsiniz. Bir mimar ya da mühendise danışarak hangi ısı yalıtım panel tipinin kullanıldığını, dıştan mı yoksa içten mi mantolandığını veya ısı yalıtım sıvalarıyla mı ısı yalıtımının çözüldüğünü öğrenebilirsiniz. Fakat elinizde bir proje yoksa ve karşınızdaki kişi size bu binanın mantolandığını söylüyorsa içten ... Devamını Oku »

Dekoratif Yalıtım ve Mantolama Farkı

2012015455_mantolama_modelleri_izmir_bati_insaat_dekorasyon__27006discephe40

Günümüzde ısı yalıtım ürünleri kullanımı yaygınlaşmış, kendini yenileyerek hızla büyümeye devam etmektedir. Bununla birlikte yaşanılan mekanların zarifliği için sistemi tamamlayacak aksesuar ürünlerini de beraberinde getirdi. Yalıtım sektöründe gözde olan pek çok firma bu durumu göz önünde bulundurarak uygulamaya hazır, yalıtımlı dekoratif yalıtım sistemleri üretimine başladı. Her türlü yapıda kullanılabilir bu dekoratif ürünler, hem ısı yalıtımının sağladığı tüm avantajlara sahip hem de oldukça pratik uygulanabilmektedir. Üstelik dayanıklılığı oldukça yüksek ve işçilik maliyetinden ... Devamını Oku »

Doğru Bir Yalıtım İçin Püf Noktalar

yalitim-levhalari-ile-cephe-kaplamalari-mantolama-sistemleri-590x280

Enerji kayıplarının azaltılması için ilk akla gelen şey yalıtım (izolasyon) uygulamasıdır. Özellikle dış cepheden uygulanan izolasyon binalar cephelerden daha çok ısı kaybettiği için daha çok tercih edilmektedir. Isı kayıplarını önlemek için uygulanan izolasyon dahilinde enerjiden yaklaşık yüzde elli oranında tasarruf edilebilmektedir. Isı yalıtımı yaptırmaya karar verildiğinde seçilen malzemelerin paket sistemli ürünler olması gerekmektedir. Bu paket sistemler EOTA şartlarına uygun olması gerekmekte ... Devamını Oku »

Yangın Yalıtımı Faydaları

yangın yalıtımı

Yangın yalıtımı, yapılarda yangın başlangıç anından söndürme işleminin tamamlanmasına kadar geçen sürede yıkılmadan ayakta kalması için taşıyıcı kısımlara ve dışarıdan yangının sıçramaması için çatı ve cephelere uygulanan işlemlerdir. Bu yazımızda yangın yalıtımının faydalarına değineceğiz. Yangınlarda can kayıplarının önemli bölümü yanma sırasında ortaya çıkan dumandan ve bu dumanın içindeki gazlardan kaynaklanır. Hidrojen – siyanür, karbondioksit, karbon monoksit ve karbon – sülfür ... Devamını Oku »

izolasyon ile Tasarruf Edin

Adsız

İzolasyon  xps, taş yünü malzemelerinden sağlanan ısı yalıtım levhasının yapıştırma malzemesiyle ve dübel yardımı ile cepheye uygulanmasıdır. Bu ürünler çevresel faktörlerden oldukça az etkilenirler bu nedenle tercih sebebidir. İzolasyon bir diğer adıyla  yalıtım demektir. İki farklı ortamdan; aralarında ısı ve ses alışverişi gerçekleşmesine set çeker. İzolasyon ses, ısı ve ışık enerjilerinin yalıtılarak ortamdan çıkmasını engeller. Yaşadığımız alanlarda mutlaka izolasyon yapılması ... Devamını Oku »

Çatılarda Su Yalıtımı

çatı yalıtımı

aşadığımız binaların üzerlerindeki örtü konumunda olan çatılar dış etkenler konusunda en önemli koruma işlemini yapar. Buna göre sağlamlıkları ve kullanılan malzemelerin kalitesinin çok önemli hale geldiği bu yapılarda sadece inşaat malzemeleri değil, dış etkenlerin iç alana daha az geçişini sağlamak amacıyla yapılan yalıtım malzemelerinin ve uygulamasının da dikkatli ve kaliteli şekilde yapılması gerekir. Bugün yeni yapılan bir inşaatta eğer özensiz ... Devamını Oku »

Scroll To Top