Buradasınız: Anasayfa > Yalıtım ve Mantolama

Kategori Arşivi: Yalıtım ve Mantolama

Mantolama ve Avantajları

evbilgi-com

İnsanoğlu, geçmişten bugüne kadar en temel ihtiyaçlarını karşılayabilmek için,  kendisine bir çok olanak ve imkan yaratmıştır. Yüz yıllardan beri var olan bir sistem vardır ki, şüphesiz, temel ihtiyaçlar insanoğlunu doğanın zorlu şartlarına karşın yaratıcılıkla sınamıştır. Ve biz insanlar bu zorunluluğun gereklerinin üstesinden büyük ölçüde gelerek temel ihtiyaçlarımızı makul ölçüde karşılıyoruz. En önemli temel ihtiyaçlarımızdan bir tanesi de ısınma sorunudur. Özellikle ... Devamını Oku »

Isı Yalıtımı ve Püf Noktaları

yalitim

ünümüzün yüksek enerji fiyatlarına sahip dünyasında elektrik, benzin ve doğalgaz fiyatları çok yüksek derecede olduğundan bir çok insan gitgide bu faturalarla mücadele edebilmek için ışıklarını söndürüyorlar veya gerektiği kadar ısınamıyorlar Binalarda ısı yalıtımı ve önemi gün geçtikçe artan bir faktördür. Isı yalıtımına bu ortamlar arasında ısı alışverişini engellemek de diyebiliriz. Bu genelde özel ve işinde ehil olan kişiler tarafından uygun malzemeler ... Devamını Oku »

Su Yalıtımı Temelden Yaptırılmalı

Bitüder-Su-Yalıtımı-Görseli-1-Temel-Yalteks

Su yalıtımı binaların temeli için vazgeçilmez olmalıdır. Çünkü çatı gibi alanlara izolasyon daha sonra eklenebilir ancak bu temel için çok zor ve masraflı bir iş haline gelmektedir. Temelde yapılacak su yalıtımı en başından düşünülmelidir. Su yalıtımı temelden yapılacak ise inşaat yapım aşamasında iken karar verilmeli ve teknik projelerde yer almalıdır. Sonradan eklenecek izolasyon masraflı ve zor olacağı gibi kesin sonuçlar ... Devamını Oku »

Su Yalıtımı Nedir ?

su yalıtımı nedir

Su yalıtımı, suyun yapıların içinde veya dışında kalmasını sağlamak amacı ile yapılan işlemler bütünüdür. Hiç kimse evinin duvarlarında rutubet, yosunlaşma, mantar oluşumu, damlacıklar halinde su gibi durumları istemez. Bu durumlardan korunmanın tek yolu su yalıtımıdır. Su yalıtımı aynı zamanda suyun tutulmak istendiği havuz, gölet, içme suyu depoları gibi yerlerde de yapılabilir. Bu yazımızda su yalıtımı hakkında bilgi sahibi olacaksınız. Yapıların ... Devamını Oku »

Yangın Söndürme ve Ekipmanları

yanginsondurme

evremizde çok kolay bir şekilde ortaya çıkabilen yangınlar değer verdiğimiz birçok malzemenin kül olmasına ve kullanılamaz hale gelmesine sebep olabilir. Bu gibi tehlikelerin önlenmesi için bazı önlemler alınmakla birlikte bizim elimizde olmayan sebeplerden dolayı da çıkabilen yangınlara karşı yapılması gerekenlerden biri de anlık müdahale edebilme imkanlarıdır. Buna göre yangın söndürme konusunda yetkili ve bilgili olan itfaiye birliklerinin yanısıra yangın alanında ... Devamını Oku »

Yangın Yalıtımı ve Avantajları

yangin_yalitim

ndüstriyel gelişimle birlikte hayatımızın tüm alanlarında daha fazla enerji kullanmaya başladık. Daha çok enerji kullanımı, rahatlık ve konforu beraberinde getirdiği kadar çeşitli riskleri de getirmiştir. Bu risklerin en önemlilerinden biri de yangın riskidir. Yangın kontrolden çıkmış bir yanma olayıdır ve müdahale edilmezse maddi ve manevi zarar verir. Can ve/veya mal kaybına sebebiyet verdiğinden de önlenmesi, önlenemediği durumlarda en kısa zamanda söndürülmesi gerekir. ... Devamını Oku »

Yangın Yalıtımı

yangın yalıtımı

Yangın yalıtımı, yapılarda yangın başlangıç anından söndürme işleminin tamamlanmasına kadar geçen sürede yıkılmadan ayakta kalması için taşıyıcı kısımlara ve dışarıdan yangının sıçramaması için çatı ve cephelere uygulanan işlemlerdir. Her ne kadar insanlar ev, iş yerleri gibi yerlerinde hiçbir zaman yangın çıkmayacakmış gibi düşünseler de, günümüz mekanlarının çoğunda bu ihtimal her zaman vardır. Bu yazımızda yangın yalıtımı hakkında bilgi sahibi olacaksınız. ... Devamını Oku »

Isı Yalıtımı Nasıl Yapılır ?

ısı yalıtımı nasıl yapılır

Isı yalıtımı binaların çatılarına, dışa veya garaj, depo gibi kullanılmayan bölümlere bakan duvarlarına, toprak veya içerisinde yaşanmayan mahaller ile daireleri ayıran döşemelerine, tesisat boruları ile havalandırma kanallarına yapılır. Ayrıca özel kaplamalı yalıtım camı üniteleri ve yalıtımlı doğramalar kullanılarak kışın pencerelerden oluşan ısı kayıpları azaltılır, yazın binaya güneş ısısı girişi sınırlanır. Böylece ısıtma ve soğutma için harcanan enerjiden tasarruf sağlanır. Bu ... Devamını Oku »

Rutubete Zemin Hazırlamayın

1000912ou2

Rutubet genel olarak havadaki su buharı olarak tanımlanır. Evlerde, iş yerlerinde görülen küflenmeler de rutubettir. Herkesin hassas olduğu bir konudur. Kokusu burna, görüntüsü göze hitap etmemektedir. Evdeki mobilyalara, duvarlara hatta giysilere bile zarar vermektedir ve sağlık açısından da zararlıdır. Rutubet, iklim şartları ve hava koşullarından etkilenmektedir; oluşmasının başlıca faktörü hava koşullarıdır. Oda sıcaklığı ile hava sıcaklığının zıt yönlü olması küflenmenin ... Devamını Oku »

Ses Yalıtımı

ses yalıtımı

Ses yalıtımı, bulunulan ortamı istenmeyen seslerden yalıtarak gürültünün zararlı etkilerinden korunmak, gürültülü alanlardan çevreye yayılan sesi azaltmak ve sinema, kayıt stüdyosu gibi mekanlarda uygun kullanım koşulları oluşturmak amacı ile yapılan uygulamalardır. Günümüzün en büyük sıkıntılarından biri olan gürültü kirliliğine karşı ses yalıtımı ile yaşam alanları muhafaza altına alınmalıdır. Ses yalıtımı, zeminden tavana, duvardan pencereye her yüzeye farklı akustik değerlerle uygulanır. ... Devamını Oku »

Scroll To Top