Buradasınız: Anasayfa > Nakliyat > Uluslararası Nakliyat Çeşitleri
Uluslararası Nakliyat Çeşitleri

Uluslararası Nakliyat Çeşitleri

Nakliyat ve taşımacılık sektörünün hayatımızın birçok farklı alanında bizlere fayda sağlayabileceğini bilmekle beraber, bu işlemlerin sadece bireysel ihtiyaçlar konusunda değil, ticari sektörel işlemler alanında da önemli bir yere sahip olduğunu unutmamak gerekir. Buna göre yapılan ticari işlemlerde lojistik hizmetleri başlı başına kendine bir sektör oluşturacak kadar büyük ve gelişmiş bir özellik taşımaktadır. Hem yurtiçi hem de yurtdışında hizmet veren bu sektör firmaları dünyada sınırların kalkması ve dünyanın mesafeler bakımından küçülür hale gelmesi itibariyle daha da gelişmeye devam etmektedir. Buna göre uluslararası nakliyat faaliyetleri günümüzde kendine özgü resmi kuralları olan ve biz fark etmesek de sürekli olarak bize fayda sağlayan işlemlerdir.

Bu işlemlerin sadece ticari anlamda olmayıp kargo anlamında haberleşme veya ev taşımacılığı vb.örnekleri ile bireysel ihtiyaçlar doğrultusunda gerçekleştiğini de düşünebilmek mümkündür ancak bu işlemlerin de belli bedeller karşısında gerçekleştiğini ve sonuçta ticari nitelik taşıdığını da düşünmek gerekir. Bir fabrikada üretilen malzemelerin yurt çapına veya dünyadaki diğer ülkelere ulaştırılması ve dağıtılması bu işlemlerin temel amacı olmaktadır. Ulaşım yolu olarak baktığımızda tırlar vasıtasıyla kara yolu ile, yük vagonları vasıtasıyla tren yolu ile, büyük konteynırlar yardımıyla deniz yolu ile ya da kargo uçakları yardımı ile hava yoluyla yapılabilecek uluslararası nakliyat faaliyetlerinin kendine özgü kuralları çerçevesinde ortaya çıkmış belli başlı çeşitleri de bulunmaktadır:

Uluslararası Nakliyat Yaptıracak Ehil Firmalara Ulaşmak İçin Hemen Aşağıdaki Linke Tıklayın.

Uluslararası Nakliyat

-Ex Works: Bu işlem çeşidinde satıcı çok fazla sorumluluğa sahip değildir. Buna göre taşıması yapılan mallar belirlenen yere getirildiğinde işlem bitmiş sayılır, buralardan alıcıların istediklere yere götürebilme hakları bulunur.

-Free Carrier: Bu taşıma işleminde gerekli ihracat işlemleri yapılan mallar belirtilen şekilde belli bir mekana değil direkt olarak alıcının kendisine ulaştırılır.

-Free Alongside Ship: Bu işlemde satıcı firma belirtilen malları belirtilen limanda belirtilen geminin yanında hazır bulundurmaktadır.

-Free On Board: Bu işlemde taşınan mallar belirtilen limanda belirtilen geminin içine aktarıldığında sorumluluk alıcıya geçmiş sayılır.

-Delivered Duty Paid: Bu işlemde satıcının sorumluluğundaki mallar, taşımanın yapıldığı ülkede belirlenen yerde gümrüklenmiş şekilde ve vergileri ödenerek alıcının emrine hazır hale getirilir.

Nakliyat Firmalarına Hemen Ulaşmak İçin Linki Tıklayın.

Uluslararası Nakliyat

Incoming search terms:

  • nakliye çeşitleri
  • TAŞIMA ÇEŞİTLERİ

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

HTML tags are not allowed.

Scroll To Top