Buradasınız: Anasayfa > Diğer > Trafik Sigortası
Trafik Sigortası

Trafik Sigortası

Kasko adı verilen araç sigortası ile karıştırılmaması gereken trafik sigortası; 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu ile resmiyet kazanan ve düzenlenen, ülkemiz kanunlarına bağlı her aracın yaptırması zorunlu olan bir yaptırımdır. Amacı maddi hasarlı veya ölüm, yaralanma gibi kayıplara sebep olan kazalarda sigorta yükümlüsü aracın karşı taraftakine verdiği zararın sigorta limitleri oranındaki kısmını karşılamasını sağlamaktır. Bugün trafik sigortası tüm araçlar için zorunlu tutulduğundan trafikte oluşan karşılıklı kazaların hepsinde zararların belli kısmı devlet tarafından karşılanmaktadır. Tabi bu sigortanın her yıl yenilenecek şekilde belli primlere dayalı olarak yine kullanıcılar tarafından kaynağının sağlandığını da belirtmek gerekir.

Trafik Sigortası Yaptıracak Ehil Firmalara Ulaşmak İçin Hemen Aşağıdaki Linke Tıklayın.

Trafik Sigortası

Türkiye sınırları içerisinde yıllık zorunlu trafik sigortasını yaptırmamış bir araç yetkili kişiler tarafından görüldüğü takdirde direk olarak trafikten men edilir. Bu süreçten sonra trafik sigortasının ödenmesi de aracın geri gelmesi için yeterli olmaz. Emniyet otoparklarında tutulan aracınızı almak için elinizde trafik sigortasını ödediğinize dair belge ile geldiğinizde, hem sigortasız şekilde trafikte bulunmak suçundan dolayı ceza öder, hem de aracınızın otoparkta yattığı her gün için ödeme yaparsınız.

Zorunlu trafik sigortası, başka bir araçla, yaya ile yaptığınız kaza ya da bir taşınmaza çarpmanız sonucu oluşacak hasarların veya tedavilerin karşılanmasında sizin aracınızla ilgili bir yaptırım uygulamaz. Bu yüzden bu sigortayı özel şirketlerce yapılan kasko sigortası ile karıştırmamak gerekir. Kasko sigortalarında temel prensip herhangi bir kazada veya çalınma durumunda sizin zararınızı karşılamaktır. Trafik sigortasında sistem olarak sizin karıştığınız kazada karşı tarafa verdiğiniz hasarın veya tedavi masraflarının kaza sonrası tutulacak raporlar ve testler sonucu ne kadar oranında kusura sahipseniz o kadarını karşılar. Yani bir otomobil kazasında sizin 4te’1 oranında kusurunuzun varlığı tespit edilmişse; zorunlu trafik sigortanız karşı tarafın belirlenen masraflarının 4’te 1’i kadar ödeme yapar. Bu durumların sizin kendi yaptıracağınız kasko ile ilgisi yoktur.

Trafik Sigortası Firmalarına Hemen Ulaşmak İçin Linki Tıklayın.

Trafik Sigortası

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

HTML tags are not allowed.

Scroll To Top