Buradasınız: Anasayfa > Diğer > Trafik Sigortası Konusunda Bilinmesi Gereken Noktalar
Trafik Sigortası Konusunda Bilinmesi Gereken Noktalar

Trafik Sigortası Konusunda Bilinmesi Gereken Noktalar

Kasko sigortası hizmeti ile karıştırılmaması gereken bir hizmet olan trafik sigortası devlet tarafından zorunlu tutulan bir işlemdir. Kişinin aracıyla yaptığı kaza sonrası karşı tarafta ortaya çıkan maddi ve manevi zararların devlet tarafından karşılanması amacıyla belli kriterler doğrultusunda araç sahibinden primler ödenmesi istenir. Bu hizmetle ilgili akla gelebilecek bazı sorular ve cevaplarına bakacak olursak :

Adından da anlaşılacağı gibi bu sigorta türü zorunlu bir sigortadır. Size gelen zararı değil karşı tarafa sizin kusurunuz oranında verdiğiniz zararı öder. Örneğin; bir kazaya karıştınız ve %100 kusurlu bulundunuz bu durumda karşı tarafın tüm masraflarını zorunlu trafik sigortanız ödemektedir. Ya da %50 kusurlu olduğunuz tespit edilirse karşı tarafın hasarının yarısı karşılanır. O yüzden belli limitler vardır bu limitler her yıl değişkenlik gösterir. Hususi otomobil diye bir sınıf vardır yaş, marka, model diye ayrılmaz tüm araçlar aynı primi öder. Kamyon, kamyonet, otobüs, traktör vb. her araç için farlı primler uygulanır. Aynı kaskoda ki gibi trafik poliçesindeki gibi hasar yapmamışsanız, hasarsızlık indirimi alırsınız. Ama kaskodan farkı trafik poliçesinde hasar yaparsanız bir sonraki sene hasar primi ödersiniz.
Motorlu araçlarla ilgili mesleki faaliyette bulunan teşebbüslere bakım onarım alım-satım ve diğer benzeri işlemler için bırakılan araçların sebep olduğu zararlar trafik sigortası kapsamında değildir. Mesleki faaliyette bulunan teşebbüslerin kendilerine bakım, onarım, alım-satım ve benzeri işlemeler için bırakılan araçların sebep olacağı zararlar için tabi oldukları sorumlulukları zorunlu sigorta yaptırmak zorundadırlar. Örnek vermek gerekirse aracımızı tamirhaneye bıraktık ve tamirhanede aracımız işler halde iken bir kişiye çarpması sonucu o kişinin yaralanması halinde trafik sigortası teminatı geçerli değildir. Bu durumda o tamirhanenin işletme sahibi sorumludur.

Trafik Sigortası Yaptıracak Ehil Firmalara Ulaşmak İçin Hemen Aşağıdaki Linke Tıklayın.

Trafik Sigortası

Aracın kazaya karışıp karışmaması ya da birden fazla aracın kazaya karışması halinde prim etkilenecektir. Sigorta şirketleri ilgili yönetmelikte belirtilen oranlara göre hasarsızlık indirimi ya da prim artırımı uygulaması yapmaktadırlar. İlk kez trafiğe çıkacak araçlar için yönetmeliğin 4.basamağı esas alınır. Burada herhangi bir prim artırımı ya da hasarsızlık indirimi söz konusu değildir.

Trafik sigortasında tazminatın ödenmesi, bütün belgelerin eksiksiz olarak tamamlanmasından sonra sigorta şirketine tesliminden itibaren 8 iş günü içerisinde ödenir. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli husun poliçede belirtilen o belgelerin zamanında sigorta şirketine iletilmesidir. Çünkü o takdirde 8 iş günü çalışmaya başlanacaktır. Aksi takdirde sigorta şirketinden talep ettiğiniz hasarınız gecikecektir. Dolayısı ile istenilen belgelerin tam olarak hazırlanıp sigorta şirketine iletilmesi çok önemlidir. Ve bu belgeler poliçede açıkça belirtilmektedir.

Sigorta Firmalarına Hemen Ulaşmak İçin Linki Tıklayın.

Trafik Sigortası

Incoming search terms:

  • trafik sigortası hakkında bilinmesi gerekenler
  • trafik sigortası bilinmesi gerekenler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

HTML tags are not allowed.

Scroll To Top