Buradasınız: Anasayfa > Diğer > Trafik Sigortası Hizmetinden Nasıl Yararlanılır ?
Trafik Sigortası Hizmetinden Nasıl Yararlanılır ?

Trafik Sigortası Hizmetinden Nasıl Yararlanılır ?

Trafik sigortası 2918 sayılı trafik kanununa göre yapılması zorunlu bir sigorta türüdür. Poliçede belirtilen motorlu aracın işletilmesi sırasında 3. bir kişinin yaralanmasına, ölmesine ya da herhangi bir zarara uğramasından dolayı işletene düşen hukuki sorumluluğu sigortalının kusuru oranından sigorta teminat limitine kadar temin eden bir sigorta türüdür. Bu sigorta Türkiye sınırları içerisinde geçerlidir. Sigortanın başlangıcı ve sonu poliçede belirtilen tarihlerde aksi kararlaştırılmadıkça öğlen vakti Türkiye saatiyle 12’de başlar yine aynı şekilde öğlen 12’de biter. Trafik sigortası teminatlarından bahsedersek teminatlar maddi, tedavi gideri, sakatlanma-ölüm gibi 3 ana başlıkta toplanır ve bu teminatlara ilişkin limitlerde poliçede ayrıca belirtilir. Her bir teminat kendi limiti üzerinden incelenir ve birbiri üzerinden ayrıca hesaplanmaz. Ayrıca sigorta ücretinin hepsi peşin tahsil edilmektedir. Ayrıca tarafların anlaşması durumunda bu prim 4 e bölünerek ilk payı peşin alınır geri kalanı ise taksitlendirilebilir.

Trafik Sigortası Yaptıracak Ehil Firmalara Ulaşmak İçin Hemen Aşağıdaki Linke Tıklayın.

Trafik Sigortası

Adından da anlaşılacağı gibi bu sigorta türü zorunlu bir sigortadır. Size gelen zararı değil karşı tarafa sizin kusurunuz oranında verdiğiniz zararı öder. Örneğin; bir kazaya karıştınız ve %100 kusurlu bulundunuz bu durumda karşı tarafın tüm masraflarını zorunlu trafik sigortanız ödemektedir. Ya da %50 kusurlu olduğunuz tespit edilirse karşı tarafın hasarının yarısı karşılanır. O yüzden belli limitler vardır bu limitler her yıl değişkenlik gösterir. Hususi otomobil diye bir sınıf vardır yaş, marka, model diye ayrılmaz tüm araçlar aynı primi öder. Kamyon, kamyonet, otobüs, traktör vb. her araç için farlı primler uygulanır. Aynı kaskoda ki gibi trafik poliçesindeki gibi hasar yapmamışsanız, hasarsızlık indirimi alırsınız. Ama kaskodan farkı trafik poliçesinde hasar yaparsanız bir sonraki sene hasar primi ödersiniz.

Araç sahibi olduğunuz anda üzerinize bir zorunluluk olarak eklenen trafik sigortası primleri aracınızın bağlı bulunduğu ile göre de değişkenlik gösterir. Burada amaç kalkınmada öncelik, ildeki araç sayısı ve kaza oranları gibi kriterlere göre sınıflandırma yapmaktır. Yani İstanbul plakalı bir araçla Konya plakalı aracın ödemesi gereken zorunlu trafik sigortası primi aynı değildir. Ancak son dönemde ortaya çıkan bir değişim ile zorunlu trafik sigortası devlet adına yapan şirketler için belli oranda fiyat artırım ve indirim hakkı tanınmıştır. Resmi olarak devlet tarafından belirlenen rehber fiyatın yüzde 10 aşağıya, yüzde 20 yukarıya çekilebilen bu fiyatlar neticesinde bugün yetki sahibi çeşitli sigorta şirketlerine giderek aracınızın bilgilerini ve bağlı bulunduğu yeri bildirerek zorunlu trafik sigortası priminin ödenmesi için bir fiyat teklifi alabilirsiniz. Buna göre zorunlu trafik sigortamızı da yaptırırken işinde ehil olmuş kişilere başvurmalı ve hayatımızın söz pahası odluğu trafik şartlarında ekonomik durumumuzu da bu yolla güvence altına almalıyız.

Sigorta Firmalarına Hemen Ulaşmak İçin Linki Tıklayın.

Trafik Sigortası

Incoming search terms:

  • trafik sigortasından nasıl faydalanılır
  • zorunlu trafik sigortasından nasıl yararlanılır
  • trafik sigortasından nasıl yararlanılır
  • kaza yapan kisi sigortadan nasil yararlanabilir
  • sigorta nasılyararlanır
  • trafik kazasında karşı tarafın sigortasından nasil yararlanilir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

HTML tags are not allowed.

Scroll To Top