Buradasınız: Anasayfa > Yalıtım ve Mantolama > Su Yalıtımı Nedir ?
Su Yalıtımı Nedir ?

Su Yalıtımı Nedir ?

Su yalıtımı, suyun yapıların içinde veya dışında kalmasını sağlamak amacı ile yapılan işlemler bütünüdür. Hiç kimse evinin duvarlarında rutubet, yosunlaşma, mantar oluşumu, damlacıklar halinde su gibi durumları istemez. Bu durumlardan korunmanın tek yolu su yalıtımıdır. Su yalıtımı aynı zamanda suyun tutulmak istendiği havuz, gölet, içme suyu depoları gibi yerlerde de yapılabilir. Bu yazımızda su yalıtımı hakkında bilgi sahibi olacaksınız.

Yapıların sağlamlığı açısından su yalıtım işlemleri hayati önem taşımaktadır. Çünkü binalara nüfuz edecek olan su, binaya nüfuz ederek zamanla taşıyıcılardaki donatıların paslanmasına neden olacaktır. Bu durum da binaların taşıma kapasitesini düşürecektir. Bununla beraber de kolonlarda çatlamalar, patlamalar meydana gelebilir. Bu konuda en sık rastlanan yanlışlardan biri apartman sakinlerinin kendi sorunları olmadığı düşüncesine kapılarak en üst kattaki su akıntısı sorununa duyarsızca yaklaşmaları ve maddi konulardan ötürü çözüm üretmemeleridir.

Yapılar yağmur, kar gibi yağışlar, toprağın nemi ve toprak tarafından emilen yağış veya kullanma suları, banyo tuvalet gibi ıslak hacimlerde su kullanımı, yapının üzerine inşa edildiği zemindeki basınçlı veya basınçsız yer altı suları nedeni ile suya maruz kalırlar. Tüm bu etkileri sınırlandırmak için su yalıtımı mutlaka uygulanmalıdır.

Su yalıtımı işlemlerinde üç farklı tipte malzeme kullanılabilir. Bu malzemeleri şu şekilde sıralayabiliriz:

-          Sürme Tip Su Yalıtım Malzeme Türleri;

Çimento, bitüm, poliüretan, akrilik esaslı su yalıtımı malzemelerdir.

-          Sentetik Örtüler;

PVC, alev alması zor olan, yakıldığında dioksin adlı zehirli bir gaz türünü havaya salan fakat yalıtım sektöründe bazı uygulamalarda daha iyi bir alternatifi bulunmayan bir plastik malzemelerdir.

EPDM, yapay bir kauçuk türüdür.

HDPE, boru üretiminde kullanılan plastik poşetin hammaddesidir.

-          Polimer Bitümlü Membranlar;

Membran, inşaat sanayisinde kaliteyi arttırmak ve yalıtım sağlamak için kullanılan kimyasal maddedir.

Bitüm, sıvı ve sarımtırak veya katı ve siyah bir hal ve renkte olan, alev alabilen hidrokarbonlar karışımı olan bir maddedir.

Polimer, tekrarlanan yapısal kümelerin oluşturduğu yüksek molekül ağırlıklı bileşiklerdir.

Yapılarda son derece önemli bir işlem olan su yalıtımında sağlıklı sonuçlar alınması için kaliteli, işinde ehil firmalar tercih edilmelidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

HTML tags are not allowed.

Scroll To Top