Buradasınız: Anasayfa > Yalıtım ve Mantolama > Su Yalıtımı Nasıl Yapılır ?
Su Yalıtımı Nasıl Yapılır ?

Su Yalıtımı Nasıl Yapılır ?

Su yalıtımı, yapılara suyun girebileceği, temellere, toprak ile temas eden duvarlara, suyun yapı dışında birikebileceği veya suyun basabileceği seviyenin altındaki dış duvarlara, balkonlara, teras ve eğimli çatılara ve ıslak hacimlere yapılır. Bir yapının uzun ömürlü olabilmesi için başlangıç aşamasında su yalıtımı kurallarına göre tasarlanması gerekir. Su yalıtım işlemleri yapılmadan inşa edilmiş binalarda, çatı ve ıslak hacimlerin su yalıtımı sonradan rahatlıkla yapılabilirken, toprak altındaki duvarların yalıtılması için binanın etrafının kazılması gereklidir.

Binanın üzerine oturduğu temellerin su yalıtımının yapılabilmesi için yapıların havaya kaldırılması gerekir ki, bu da henüz mümkün değildir. Bu gibi durumlarda sadece konforu bozan küf ve mantar oluşumu engellenebilir. Suyun yapı ömrünü etkileyen zararlarından, yapı inşa edildikten sonra tam anlamıyla korunmak mümkün değildir. Temel seviyesindeki suyun drenaj önlemleri ile yapımızdan uzaklaştırılması çoğu kez yapılabilecek tek uygulamadır. Su yalıtım işlemlerinin bir diğer uygulama alanı da, suyun içerisinde kalması gereken havuz, su depoları, suni göletler gibi yapılardır.

Yapılarda su yalıtım işlemleri suyun hangi şiddette, hangi halde ve nereden gelirse gelsin yapı kabuğundan içeri girerek yapı elemanlarına dolayısıyla da yapıya zarar vermesini önlemek için yapılır. Temel olarak su yalıtımı yapısal ve yüzeysel olmak üzere ikiye ayrılır.

-          Yapısal Su Yalıtımı: Genel olarak beton elemanların imalatı sırasında imalat kolaylığı sağlamak, betonun kalitesini artırmak, istenen özelliklerin verilmesini sağlamak ve su geçirmezliği elde etmek amacıyla toz ya da sıvı halde bulunan yapı kimyasallarının katkı olarak kullanılması ile yapımıza su girişini ve etkilerini azaltıcı uygulamalar bütünüdür. Su, çimento oranını düşürerek beton içerisindeki kılcal boşlukları azaltan, beton içerisindeki kapiler boşlukların tıkayan gibi fonksiyonlara sahip beton katkıları ve derz malzemeleri bu gruba girer.

-          Yüzeysel Su Yalıtımı: Suyun bulunabileceği dış ortam ile yapı kabuğu arasında su geçirmez katman oluşturmak için yapılan işlemler bütünüdür. Bu amaçla su geçirmez özel su yalıtım malzemeleri kullanılır. Su yalıtım işlemleri, yapılara suyun girebileceği bölgelere doğru su yalıtım malzemelerinin uygulanması ile yapılır. Su yalıtımı uygulamalarının suyun geldiği taraftan, yani yapının dış tarafından yapılması ilk tercih olmalıdır.

Incoming search terms:

  • su yalıtımı nasıl yapılır

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

HTML tags are not allowed.

Scroll To Top