Buradasınız: Anasayfa > Isıtma ve Soğutma > Split Klimalar
Split Klimalar

Split Klimalar

Split klimalar, soğutma sistemi elemanlarının iki ya da daha fazla gövde içerisine yerleştirilmesi ile oluşan cihazlara denir. Split klimalar bir dış ünite ve bir veya birkaç iç üniteden oluşmaktadır. Soğutma modunda çalışırken soğutucu akışkan vasıtası ile iç ortamın ısısı alınarak dış üniteden atmosfere atılır, ısıtma modunda ise dış ortamdaki ısıyı dış ünite vasıtası ile alır ve iç ünite vasıtası ile iç ortamı ısıtır. Bu yazımızda split klimalar hakkında bilgi sahibi olacaksınız.

Split klimalar kullanım ihtiyaçlarına göre duvar tipi ve kanal tipi olmak üzere iki çeşittir. Bu split klima çeşitlerini açıklayacak olursak:

Duvar Tipi Split Klimalar

Bu sistemlerde kompresör ve kondenser üniteleri binaların dış çevrelerine yerleştirilir. Havayı şartlandıran evoperatör ve fan, filtre ve diğer aksesuarlar iç üniteyi oluştururlar. Split tipi klimada sadece soğutma yapıldığı gibi ısıtma ve soğutma yapabilen ısı pompası tipleri de yaygın olarak kullanılır. Duvar tipi split klimaların iç ünitelerinin üzerine entegre edilen kanatlar vasıtası ile istenilen yöne üfleme yapılır. Ayrıca üfleme fan hızı kademeli olarak değiştirilir. Genellikle üç kademe yeterlidir. Cihazda filtre bulunur. Böylece oda havasının filtrelenmesi mümkün olur. Bu filtre kolay sökülüp takılabilen ve gerektiğinde temizlenebilir olmalıdır.

Kanal Tipi Split Klimalar

Kanal tipi split klima cihazları da aynı şekilde iç ve dış ünitelere sahiptir. Buna ek olarak iç ünitelere bağlanan kanal sistemi ile şartlandırılan hava farklı hacimlere taşınabilir ve çok noktada üfleme yapılarak homojen dağılım sağlar. Kanal tipi iç üniteler tavan arası, asma tavan veya mutfak gibi bölmelere yerleştirilerek gizlenir. Kanal tipi klimaların en önemli avantajları, başta havalandırma yapabilme yeteneği olmak üzere ses, homojen hava dağıtımı, kapasite gibi konularda beklentilere cevap verebilir. Dış ünite serpantin üzerinde hava sirkülasyonu rahat sağlanmalıdır. Dış üniteler yetersiz hava sağlandığında kısmen bina içerisine monte edilir. Ünite üzerinde yoğuşma olacağı düşünülüp bir gider olmalıdır. Montaj esnasında dış ünitenin ses etkisi göz önüne alınarak cihazları pencere önlerinde titreşim ve gürültünün kolayca yok edilebileceği bir yer olmalıdır. Çatı ve teras montajlarında cihaz ağırlığı dengelenmesi ve titreşim iletiminin en az düzeye indirilmesi amacı ile lastik takoz üzerine koyulmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

HTML tags are not allowed.

Scroll To Top