Buradasınız: Anasayfa > Isıtma ve Soğutma > Şömine Kurulumunda Baca Seçeneklerinin Önemi Nedir ?
Şömine Kurulumunda Baca Seçeneklerinin Önemi Nedir ?

Şömine Kurulumunda Baca Seçeneklerinin Önemi Nedir ?

Evlerimizde hem estetik açıdan güzellik katan hem de kaliteli şekilde ısıtma yapabilen bir sistem olan şöminelerin kurulumu diğer sistemlerden biraz zahmetli hale gelebilir. Bunun sebebi direkt olarak açık şekilde yanma işleminin gerçekleşmesi ve bunun vereceği zararlardan korunmak amacıyla özel işlemler yapılmasıdır. Buna göre şöminenin kurulumu konusunda dikkat edilmesi gereken en önemli yapı olarak şömine bacasını verebiliriz.

Şömine bacasında en önemli faktör evinizin bacasıdır. Baca, şöminenin büyüklüğünü belirleyen en önemli faktördür. Bacada herhangi bir kıvrım olmaması gerekir. Şömineden bacanın başına kadar paslanmaz çelik baca borusu geçirilir. Çelik olmasının sebebi dirsek yapmaması ve bu sayede şöminenin daha verimli kullanılır hale gelmesidir. Şöminenin içinde bulunan taş yünü önemlidir. Soğuk hava girişi ve sıcak hava çıkışı mengeçleri bulunur bunlar da dikkat edilmesi gereken diğer unsurlarıdır.

Şömine Kurulumu Yaptıracak Ehil Firmalara Ulaşmak İçin Hemen Aşağıdaki Linke Tıklayın.

Şömine Kurulumu

Şöminenin bağlandığı baca normal soba bacalarından büyüktür. Soba bacalarının çapları genelde 12-14cm arasında olur, şömine bacaları ise minimum 16-35cm’ye kadar çıkabilir. Baca fazla S yapmamalıdır,  sadece bir defa S yapabilir. Kırık bir baca şömine için ideal değildir. Dirsek olmaması gerekir. Özellikle şapkaların bacalarına dikkat etmek gerekir çünkü eğer ideal bir bacanız yoksa özellikle ters havalarda, tipilerde, lodosta iç mekana doğru hava gelebilir. Bunun yanında yağmurlu havalarda bacanızın içerisine yağmur girebilir ve tabi şöminenize kadar bu yağmurlar gelebilir. Daha da önemlisi bu yağmurlar zamanla içeride rutubet yaparak şöminenizden kötü koku gelmesine neden olur. O yüzden bacada en dikkat edilmesi gereken husus bacanın şapkasıdır.

Şömine Kurulumu Firmalarına Hemen Ulaşmak İçin Linki Tıklayın.

Şömine Kurulumu

Incoming search terms:

  • şömine nasıl yapılır
  • eve şömine yapımı
  • ev de somine nasil yapilir
  • şömine bacası çekmiyor

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

HTML tags are not allowed.

Scroll To Top