Buradasınız: Anasayfa > Temizlik > Sivrisinek İlaçlama
Sivrisinek İlaçlama

Sivrisinek İlaçlama

Sivrisinek, kan emerek beslenme sağlayan bir canlı türüdür. Kan özellikle dişi sivrisineklerin yumurtlaması için kesinlikle olması gereken bir besin kaynağıdır. Bunun dışında yaşamlarını sürdürebilmeleri için protein ve şeker almaları gerekmektedir. Özellikle sabah gün doğmadan ve akşam gün batarken ortaya çıkan sivrisinekler herkesin büyük bir problemi haline gelmiştir. Bu yazımızda sivrisinek ve ilaçlama hakkında bilgi sahibi olacaksınız.

Sivrisinekler özellikle sıcak havalarda daha çok aktif olurlar. Tehlikeli olma durumları türlerine ve çeşitlerine göre farklılık göstermektedir. İnsanlara sıtma, fil hastalığı, sarı humma, nil humması, beyin iltihabı ve grip gibi hastalıklar bulaştırabilmektedirler. Yaşamak için bol miktarda sıvı tüketmeleri gereken sivrisinekler, bu nedenle sulak alanlarda yaşarlar. Genellikle bulundukları alanlar şu şekildedir:

-          Göletler

-          Nemli topraklar

-          Lağım su atıkları

-          Sulama havuzları

-          Biriken durgun su kenarları

Sivrisinekleri bulunduğumuz alanlardan uzaklaştırmak, yok etmek son derece önemli bir noktadır. Bu yüzden yapılan ilaçlamaların oldukça titiz bir şekilde uygulanması gerekmektedir. Sisleme ve boyama olarak iki farklı yöntemle yapılan ilaçlamaları kısaca açıklayalım.

-          Sisleme Yöntemi İle İlaçlama: Püskürtme yolu ile uygulanan bu yöntem özellikle sineklerin yoğun olduğu akşam saatlerinde uygulanmalı ki, daha etkili sonuçlar elde edilsin.

-          Boyama Yöntemi İle İlaçlama: Oldukça etkili olan bu yöntemde hazırlanan ilaçlara şeker ve glikoz eklenir. Bu sayede yapışkan ve kalıcı bir özellik taşır. Kalıcı etkisi ile bu yöntemin uygulandığı alanlara sonradan gelen sivrisinekler de ilacın etkisi altında kalıp ölürler.

Genel olarak baktığımızda sivrisinek sorununda kesin çözüme ulaşabilmek için ilaçlamanın düzenli periyotlarla ve profesyonelce yapılması gerektiği görülmektedir. Bu yüzden ilaçlama için kaliteli ve işinde ehil firmalar tercih edilmelidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

HTML tags are not allowed.

Scroll To Top