Buradasınız: Anasayfa > Tadilat > Sıhhi Tesisat
Sıhhi Tesisat

Sıhhi Tesisat

Sıhhi tesisat, insan yaşamı için zorunlu olan temiz suyun temini, kirli suyun uzaklaştırılması ve kullanılmasını sağlayan tesislerin yapımı ve işletilmesini konu alan meslek dalıdır. Şehir temiz su şebekesinden başlamak üzere; su depoları, hidroforlar, boru bağlantıları, termosifonlar, şofbenler, boylerler, sıcak su hazırlama sistemleri, bina pis su bağlantı sistemleri, yağmur suyu bağlantı sistemlerinin tümü sıhhi tesisat kapsamına girmektedir. Yapıların tüm sıhhi tesisat sistemlerinin kurulması, bu sistemlerin değiştirme, yenileme, geliştirme, yeniden konfora uygun şekilde tasarlanması ve bu sistemlere ait çap, kapasite ve güç hesaplarının yapılması işleridir. Her yapının sıhhi tesisatı üç temel işlevi karşılamalıdır. Karşılaması gerektiği bu üç işlev; besin tüketimine yönelik, günlük tüketimde suyun sağlanması ve konut içinde kullanılmak için dağıtılmasıdır.

Sıhhi tesisat konusunda çalışan meslek sahiplerine sıhhi tesisatçı denir. Tesisatçılık insan sağlığını son derece ilgilendiren bir meslektir. Bu nedenle tesisatçı da bunun bilincinde olmalı ve çalışmalarında bunun önemini unutmamalıdır. Bütün meslek dallarında olduğu gibi tesisatçılıkta da başarının ön koşullarından biri temizliktir. Temizlik, tesisatçının giyiminden tüm davranışlarında etkin olmalıdır.

Yapılarda uygulanan sıhhi tesisat işlemleri üç aşamadan oluşmaktadır. Birinci aşama, sıva halindeki kaba inşaatın bitimini izlemektir. Bu aşamada kirli ve temiz su tesisatı yapılır. İkinci aşama, ince inşaat safhası denilen sıva ve duvar kaplamalarının yapıldığı aşamadır. Bu aşamada tesisatçı temiz su ile varsa gaz ve yangın tesisatını döşer. Üçüncü aşama ise, inşaatın bitiminde binada kullanılan tesisat gereç ve armatürlerin montajının yapıldığı aşamadır.

Sıhhi tesisatlarda galvanizli çelik borular, bakır borular ve pirinç borular olmak üzere üç boru çeşidi kullanılmaktadır. Bu boru çeşitlerini kısaca açıklayacak olursak:

-          Galvanizli çelik borular: Bina temiz su tesisatında en çok kullanılan borulardır. Hafif 1, hafif 2, orta, ağır ve yüksek basınca dayanıklı olmak üzere beş gruba ayrılır.

-          Bakır borular: Isıyı iyi ilettiklerinden ısıtıcı olarak kimyasal endüstrisinde, soğutma cihazlarında ve kolay bükülebildiği için tesisatçılıkta ara boru olarak kullanılır.

-          Pirinç borular: Kurşunlu borular ve çeşitli gaz ileten borular olmak üzere ikiye ayrılır. Çeşitli gaz ileten borular tesisatta kullanılmaz ancak bu malzemeden tesisat armatürleri yapılır.

İnsan sağlığı için son derece önemli olan sıhhi tesisat döşemeleri kaliteli, işinde ehil firmalara yaptırılmalıdır.

Incoming search terms:

  • shhi tesisat
  • sıhhi tesisat nasıl yapılır
  • sıhhi tesisatçı
  • sıhhi tesisat sözleşmesi
  • sıhhi tesisat -B2B -Marketplace -leads -platform -directory -connecting -Find Suppliers -Find Manufacturers -member -buyers -China -Chinese - cn -forum -yellow pages -yellowpages -online -shop -store -blog -wikipeadia -youtube - edu - gov
  • SIHHİ TESİSAT
  • sıhhi tesisatta gelinen son nokta
  • sıhhi tesisatta kullanılan takımlar
  • temel inşaatında tesisat döşeme
  • hıhh

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

HTML tags are not allowed.

Scroll To Top