Buradasınız: Anasayfa > Yalıtım ve Mantolama > Ses Yalıtımı Huzur Verir
Ses Yalıtımı Huzur Verir

Ses Yalıtımı Huzur Verir

Ses yalıtımı yaşanılan mekanı gürültülü seslerden korur. Çevrenizde oluşan gürültünün azalmasını sağlar. Özellikle ses kayıt stüdyoları ve sinema gibi mekanlarda oldukça sık uygulanmaktadır. Gürültü psikolojik ve fizyolojik açıdan insanı etkilemektedir. Stresin başlıca kaynağıdır. Sinir sisteminde bozulma, algılamada zorluk,işitme kaybı, iş veriminde düşüş, uykusuzluk gibi pek çok rahatsızlığa neden olmaktadır. Duyu eşiği gürültüye zamanla alışsa da zararları devam edecektir. Bu gibi sorunların önlenebilmesi için ses yalıtımı kesinlikle gereklidir.

Yapı planlanırken ses yalıtımı da plana dahil edilmelidir. Duvar, cam, zemin döşeme gibi donanımlarda ses yalıtım özelliği olan malzemeler tercih edilmelidir. Ses yalıtım malzemeleri kullanıldığı zaman üst veya alt kattaki ses alışverişi ve karşılıklı veya bitişik duvarlarda gerçekleşen ses alışverişi engellenir.

Ses yalıtımı; binalarda, okullarda, hastanelerde, yurtlarda, otellerde vb. gibi istenmeyen seslerin fazla olabileceği alanlarda, jeneratör, kalorifer gibi çalışması esnasında gürültü çıkaran makinelerde, tiyatro, konser, sinema , ses kayıt stüdyosu vb. gibi sese duyarlı alanlarda muhakkak uygulanmalıdır.

Şehrin göbeğinde yaşıyorum gürültüden asla kurtulamayacağım diye düşünmeyin. Doğru ve kaliteli malzemelerle yapılan bir ses yalıtımı yaşadığınız mekanı sizin için sakin ve huzurlu bir hale getirebilir. Bunun için size birkaç önerimiz var. Binanızda tabana ses yalıtımı uygulayarak katlar arasındaki hava seslerinin (konuşma gibi) ve darbe seslerinin (ayak sesi gibi) azalmasını sağlayabilirsiniz.

Yapısında polistiren köpük bulunan malzemeler ses yalıtımını sağlayabilir. Ancak malzemelerin kapalı gözenekli olmamasına dikkat edilmelidir. Kapalı gözenekli malzemeler de ısı yalıtımı içindir. Ancak ses hapsetme özelliği yoktur. Ses yalıtımında açık gözenekli poliüretan malzemeler kullanılmalıdır. Özellikle darbe sesinde titreşimi önlemek için şap ile parke altında polietilen köpük denilen gözenekleri kapalı malzemeler kullanılabilir.

Gürültü, günümüzde sağlık açısından ve çevre kirliliği açısından önemli bir yer kaplamaktadır. Ses yalıtımı ile birlikte gürültü kontrol altına alınmaya çalışılmakta; sağlıklı ve huzurlu bir ortam yaratılmaya çalışılmakta, motivasyonun artması sonucu verimin de artırılmaya çalışılması sağlanmaktadır. Ses yalıtımı için kendiniz de bir takım önlemler alabilirsiniz. Ancak tamamen verimli sonuçlar almak istiyorsanız işin ehlilerinden yardım almanızı öneririz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

HTML tags are not allowed.

Scroll To Top