Buradasınız: Anasayfa > Yalıtım ve Mantolama > Ses Yalıtımı Gürültüden Korur
Ses Yalıtımı Gürültüden Korur

Ses Yalıtımı Gürültüden Korur

Ses yalıtımının önemi, teknolojinin gelişmesi ile birlikte bilimsel araştırmalar sonucu ortaya konmuştur. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki ses düzeyleri, dinlenmelik mekanlarda 25 desibel, konferans ve tiyatro salonlarında 30 desibel, otellerde 35 desibel olmak zorundadır. Bu oranları evi içerisinde düşündüğümüzde yatak odası 35 desibel, oturma odası 40 desibel, banyo mutfak gibi sürekli oturulması gerekmeyen bölümler 70 desibel sınırını geçmemelidir. Fabrikalarda ise bu oran; küçük ölçekli fabrikalarda 70 desibel, büyük ölçekli fabrikalarda en fazla 80 desibel olmak zorundadır.

Yapılan ölçümlere bakıldığında gürültü kirliliğinin daha çok büyük kentlerde meydana geldiği belirtilmektedir. Mesela hava alanına yakın bir bölge için düşünecek olursak bir jet uçağın 25 metredeki basıncı 140 desibeldir. 60 desibelin üzerindeki seslerin gürültü oluşturması, bireyler için fiziksel ve ruhsal zararlara neden olmakta ve sağlık açısından da tehlike saçmaktadır. Bu durumlar göz önüne alınarak günümüzde yapılan konut projelerinde ses yalıtımı kesinliklere plana ilave edilmektedir. Ses yalıtımı ile birlikte gürültünün en az 10 desibel azaltılması sağlanmaktadır. Gürültünün 10 desibel azaltılması demek gürültü oranında yarı yarıya bir azalmanın sağlanması demektir. Gürültüyü kaynağından yok etmek mümkün değilse; mekan içerisinde yayılmasını engellemek için bir takım önlemler alınmalıdır. Mesela gürültünün yayıldığı ortama engelleyici bir duvar yapılabilir. Bu engelleyici ürünün yapımında kullanılan malzemeler ses geçirgenliği olmayan ve ses yalıtım oranı oldukça yüksek olan malzemeler olmalıdır.

Bina sakinlerini ya kendinizi rahatsız eden gürültünün yayıldığı alanları yok etmeye çalışmak ya da sinema, stüdyo, konser alanları gibi mekanlarda dışarıdan gelen sesi azaltmak gerekmektedir. Bu nedenle ses yalıtımı tüm bina için uygulanmalıdır. Cam ve taş yünü gibi malzemeler mineral esaslıdır. Bu malzemeler veya poliüretan melemen bazlı akustik köpükler ile ses yalıtımı yapılmalıdır. Ses yalıtımı bütün gürültünün yok olmasını elbette ki sağlayamaz. Ancak doğru ve kaliteli malzemeler ile uygulanmış bir ses yalıtımı gürültünün büyük bir kısmını önleyerek sağlığınız ve rahatınız için huzurlu bir ortam sağlayabilir. Olumlu sonuçlar alabilmeniz açısından ses yalıtımınızı işin ehlilerinden yardım alarak yaptırmanızı öneririz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

HTML tags are not allowed.

Scroll To Top