Buradasınız: Anasayfa > Diğer > Saat ve Çeşitleri
Saat ve Çeşitleri

Saat ve Çeşitleri

Zamanın akışında, kendimizi doğru yönde ilerlemeye bırakırız. Çoğu zaman bunu başaramayız ya da başarırız bilinmez, ama bildiğimiz tek bir şey var; o da akıp giden zamanın geri getirilemeyeceği. Bu yazımızda, saat ve çeşitlerinden bahsedeceğiz.

Promosyon Saat Yaptıracak Ehil Firmalara Ulaşmak İçin Hemen Aşağıdaki Linke Tıklayın.

Promosyon Saat

Peki saat nedir? Zaman gösteren mekanik veya elektronik cihazdır. Bu cihazın çalışmasını muntazam aralıklarla sayma yapan bir mekanizma sağlar. Mekanik, elektromekanik veya elektronik olsun bütün saatlerin çalışması, prensip olarak sayı sayan bu mekanizma ile olurnokta

Mekanik bir saat; seri halde dişli çarklar, pinyon dişliler, zemberek veya ağırlık, eşapman, sarkaç veya denge ağırlığı, kadran, akrep, yelkovan gibi parçalardan meydana gelir. Elektrikli yapılarda, zembereğin görevini bobin veya motor yüklenir. Elektronik yapılarda, hareketli hiçbir parça olmayıp, zaman, ekranda görülür. Otomatik kol için dizayn edilenlerde ise, içine yerleştirilen eksantrik bir rotor ağırlık, kolun hareket etmesiyle ileri geri dönerken dişlileri çeviren yayı kendiliğinden kurar.

Bu yapılar, çalışma prensiplerine ve yapılarına göre çeşitlidir: Genel olarak kurma mekanizması ağırlıklı, sarkaçlı ve zemberekli mekanik yapılar; elektrikli yapılar; elektronik yapılar olarak üç sınıftır. Tarihi: Yapılan araştırmalara göre bu yapının ilk ortaya çıktığı yer, M.Ö. 4000 senelerinde Mısır’dır. İlk saat güneşin dik duran bir cisimde meydana getirdiği gölgenin boyu esas alınarak yapılmıştır.

Zaman birimi güneşin ve ayın hareketlerine göre seçilmiştir. Zamanın hassas birimlerle ifadesi, günün belli zamanlarında yapılan ibadetler sebebiyle zaman zaman geliştirilmiştir. İslamiyetin yayılmasıyla astronomide çok ileri giden İslam alimleri, bugünkü zaman birimlerinin temelini atmışlar ve çok çeşitli hassas saatler yapmışlardır. Beşinci Abbasi halifesi Harünü Reşid’in Fransa Kralı I. Şarl’a gönderdiği duvar saati o günkü İslam Devletinin medeniyet seviyesini göstermesi bakımından ilgi çekicidir. Avrupalılar saatin, kendi kendine işlediğini görünce içinde şeytan var, diyerek hayretlerini gizleyememişlerdi.

Bu yapılar, duvarlarda kullanılmaya başlandıktan daha sonra masa ve cepte, kolda taşınabilir saatler şeklinde de yapılmıştır. Çark ve yay gibi mekanik yapıya sahip klasik yapılılar elektronik sanayinin ilerlemesiyle yerini elektrikli, elektronik devreli yapılılara bırakmaya başlamıştır. Bilgisayarların, elektromanyetik kod yayınlı muhabere sistemleri ve daha birçok elektronik cihazlar, frekansları sisteme göre değişen bu yapılar ile çalışır.

Promosyon Saat Firmalarına Hemen Ulaşmak İçin Linki Tıklayın.

Promosyon Saat

Incoming search terms:

  • saat çeşitleri
  • saat çeşitleri hakkında bilgi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

HTML tags are not allowed.

Scroll To Top