Buradasınız: Anasayfa > Isıtma ve Soğutma > Radyatör Hakkında Bilgiler
Radyatör Hakkında Bilgiler

Radyatör Hakkında Bilgiler

Radyatörler eski ısıtma sistemlerinde de kullanılan ısıtma araçlarındandır ve sadece kombi ile alakalı olarak düşünülmemelidir. Geçmiş dönemlerde daha çok kullanılan merkezi sistem veya fosil yakıtlı kalorifer sistemlerinin de önemli parçası olarak kullanılan radyatör malzemeleri günümüzde daha farklı şekillere girmiştir. Eskiden çok ağır yapılar olarak fayda sağlayan döküm radyatörlerin yerini bugün daha hafif bir malzeme olan panellerin almasıyla beraber döküm radyatörlerin verdiği ısı kalitesinin ilerisine geçmemekte hatta az dahi kalabilmektedir. Ancak günümüzün modern yapılarında ve kombi sistemi ile beraber tercih sırası olarak panel radyatörler ön plana çıkmıştır.

Radyatör Kurulumu Yaptıracak Ehil Firmalara Ulaşmak İçin Hemen Aşağıdaki Linke Tıklayın.

Radyatör Kurulumu

Öncelikle döküm radyatörler hakkında bilgi verecek olursak : döküm tekniği ile üretilen bu malzemeler yıllardır eski kalorifer sistemlerinde kullanılmaktadır. Taşınması ve kurulması çok ağır olmaları itibariyle zor olan bu modellerde eski okul veya askeri binalarda halen rastlayabilmekteyiz. Estetik açıdan fazla kalın ve kaba bir görünüme sahip bu modellerde halen yeni nesil ürünler üretilmektedir. Bunun nedeni kalın olmaları itibariyle daha geç ısınıp soğumaları, Özellikle bütün olarak ısınmaları sebebiyle büyük alanlarda daha fazla fayda sağlamaları, pasa ve korozyona karşı daha dayanıklı olmalarıdır. Bunun yanında modüler olabilmesi de önemli bir özelliktir. Şöyle ki mevcut alana göre bütün olarak takılması veya değişmesine gerek yoktur. İhtiyaca göre dilimleri artırılabilir veya azaltılabilir.

Diğer bir model olan ve günümüzün malzemesi olan panel radyatörler genel olarak sac malzemeden üretilir. Döküm olanlar kadar uzun süre aynı verimi veremeyebilen bu radyatörler petek olarak da isimlendirilirler ve daha pratik kuruluma sahiplerdir. İnce görünümleriyle daha estetik görünüme sahip olan panel radyatörler hızlı ısınıp soğurlar. Panellerin kendi içinde bir ayrım yapacak olursak : yukarıdan bakınca görebileceğimiz ‘S’ şeklindeki sac malzeme esas ısınmayı sağlayan bölümdür. Bu bölüm eğer peteğin tamamına yayılmış ise buna plus petek denir. Diğer modeller normal petekler olarak geçer. Performans olarak daha verimli olan plus petekler üçte bir oranında daha fazla ısı verirler. Buna göre bir mekanda tercih edeceğiniz peteklerin plus olması ile daha az yer kaplayan radyatör sistemi sahibi olmanız mümkündür. Bununla beraber seçeceğiniz radyatörlerin kendi başlarına çok etki etmeyeceğini, alınacak kombi sistemi ile değerinin artacağını da unutmamanız gerekir.

Radyatör Kurulum Firmalarına Hemen Ulaşmak İçin Linki Tıklayın.

Radyatör Kurulumu

Incoming search terms:

  • radyatör hakkında bilgi
  • doğalgaz petekleri ile ilgili bilgi
  • radyatör nasıl yapılır
  • radyator hakkinda bilgisi olan var mi
  • plus radyatörler diğerlerinden daha fazla mı ısıtır
  • panel radyotor petek nasil uretilir
  • okullarda kullanılankalorıferveradyoterler
  • kombide döküm petek kullanımı
  • kalın petek mi ince petek mi
  • elektrikli panel radyator bilgi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

HTML tags are not allowed.

Scroll To Top