Buradasınız: Anasayfa > Yalıtım ve Mantolama > Pencerelere Isı Yalıtımı Şart
Pencerelere Isı Yalıtımı Şart

Pencerelere Isı Yalıtımı Şart

Pencerelerde ısı yalıtımı günümüzde oldukça önemli bir hal almıştır. Pencereler yaşadığımız mekanlarda hava ışık alışverişini sağlayan araçlardır. İlk günden bugüne fonksiyonları sürekli değişmiş; günümüzde en işlevsel haline ulaşmıştır. Kullanılan malzemeler sayesinde pencereler cepheler için vazgeçilmez bir aparat haline gelmiştir.

Pencereler ısı alışverişi için oldukça önemlidir. Yapıların ısı geçirme katsayıları bulunmaktadır ve farklı pencerelerde bu sayı farklılık göstermektedir. Plastik, ahşap ve metal doğramalı olmak üzere farklı çeşitleri bulunmaktadır. Her çeşit pencere için de ısı yalıtımı gereklidir. Tabi bazı tür pencerelerde ısı yalıtımı ihtiyacı vazgeçilmezdir.

Geçmiş yıllarda binaların ön cepheleri tamamen pencerelerle kaplanırdı. Günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte çift cam kullanımı yaygınlaşmıştır. Bu sayede ısı kayıpları en az yüzde yirmi beş oranında önlenmiştir. Çift camlar tek ve yansıtmalı çift cam olmak üzere iki çeşittir. Yansıtmalı çift cam tekli çift camlara göre ısı kaybını yüzde elli daha azaltmaktadır. Kasa ve doğramaların da ısı kaybı üzerinde olumsuz etkileri olabilir. Bunlarda da ısı yalıtımı önemlidir. Genellikle fırınlama yöntemi ile yapılan kasa ve doğramalar tercih edilmelidir. Ancak ülkemizde fırınlama yöntemi yeterince yaygın değildir. Bu yüzden kasa ve doğramaların ömrü azalmakta, bozulmalar meydana gelmektedir. Yapısındaki bu değişmeler eksikliklere yol açacağı için oluşan boşluklarda hava akımları görülecektir.

Yapısında alüminyum bulunan kasa ve doğramaların ısı iletim gücü oldukça yüksektir bu nedenle ısı köprüsü denilen etkisi büyük olmaktadır. Bir ara yaygın hale gelmiş alüminyum doğramalardan bu nedenle vazgeçilmiştir. Günümüzde maliyeti ve uygulaması kolay olan PVC kasa ve doğrama tercih edilmeye başlanmıştır. PVC’lerin yapısında alüminyumların aksine ısı köprüsünü az miktarda sağlayan malzemeler kullanılmaktadır.

Panjurlar da ısı kaybını azaltan ürünlerdendir. Panjurlar güneş ışınlarından korunmak için tercih edilmektedir. Ancak bilinmelidir ki ısı kaybının önlenmesinde ve ısı yalıtımında büyük bir paya sahiptir. Panjurların yapısında alüminyum ve PVC bulunduğu için ısı kayıplarını önlemektedir. Çift cam ve panjurun kullanıldığı evlerde ısı enerjisinden en az yüzde elli kar edildiğini görmeniz mümkündür.

Pencerelerden kaynaklı ısı kayıplarının önlenmesi için PVC pencerelerde hava kaçağı gerçekleşme olasılığı hiç yok denecek kadar azdır. Eğer PVC pencereleri kullanma şansınız yoksa; pencereleriniz ahşap ise bunun için pencerelerin boşluklarında hava kaçağını önleyecek macunlar, keçeler, yapışkanlı bantlar kullanabilirsiniz. Pencerelerinizde ısı yalıtımı sağlamak için işin ehlilerinden yardım almanızı öneririz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

HTML tags are not allowed.

Scroll To Top