Buradasınız: Anasayfa > Diğer > Oto Yıkama Ve Bakım
Oto Yıkama Ve Bakım

Oto Yıkama Ve Bakım

Oto yıkama, araçların temizlik ve bakımlarının yapılmasıdır. Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte oto yıkama, araçlara en ufak bir zarar vermeden yapılmaktadır. Önceleri su, ilaç ve fırça ile yapılan oto yıkamalar araçların çizilmelerine neden olmaktaydı. Hatta bu nedenden dolayı birçok insan aracını zarar görür korkusuyla dışarıda yıkatmayıp kendi yıkamaktaydı. Günümüzde ise oto yıkamalar tamamen fırçasız olup, tazyikli su ile gerçekleşmektedir. Bu yazımızda genel olarak oto yıkama hakkında bilinmesi gerekenlere değineceğiz.

İlk olarak aracın kaportasının yıkanmasından söz edelim. Aracın kaportasına en üst noktadan başlayacak şekilde ilaç püskürtülmeye başlanır. Aracın üst noktasından aşağıya doğru hareket edilmelidir. Bu ilaç araçtaki kirleri yumuşatacaktır. Bu ilaçların araçlara zarar vermeyen özel ilaçlar olduğu unutulmamalıdır. Bu yüzden bunların yerine sıradan, evde kullanılan temizlik maddeleri tercih etmek doğru değildir. Evdeki temizlik maddelerini kullanmak aracın boyasını matlaştıracak ve zarar görmesini sağlayacaktır. İlaç püskürtüldükten sonra tazyikli su ile durulanır. İyice durulandıktan sonra yumuşak, kuru bir bez ile silinmelidir. Bu silme işlemi de yukarıdan başlanıp aşağıya doğru devam etmelidir. Bu sayede aracın kaportası herhangi bir zarar görmeden temizlenmiş olacaktır.

Araç lastiklerinin yıkanmasından söz edecek olursak… Sürekli yollarda olan araçların lastikleri asfalttan, tozdan, çamurdan zarar görür ve ömrü kısalır. Bu durumun önlenmesi için lastiklerin düzenli olarak temizlenmesi ve bakım yapılması gerekmektedir. Lastik bakımı gerçekleştirilirken, önce lastik ıslatılır ve fırça ile ilaçlanır. İlaçlanan lastik tazyikli su ile durulanır. Ardından lastik yüzeyleri kontrol edilip taş ve çiviler temizlenir. Lastik kuruduktan sonra ise jant temizliği için kullanılan asit uygulanır ve fırça ile temizlenir. Bu uygulama lastikleri yağlardan arındırır.

Son olarak araç camlarının temizlenmesinden söz edelim. Araç camlarını temizlemek oldukça basit bir işlemdir. Herhangi bir maliyeti de yoktur. Araç camının temizlenmesi için sprey temizleyici, sünger ve kuru bir bez yeterlidir. Kuru bez yerine gazete kağıdı da tercih edilebilir. Öncelikle bol su ve sünger ile camda bulunan kirler arındırılır, ardından camın kuruması beklenir. Cam kuruduktan sonra tüm yüzeye sprey temizleyici uygulanır ve kuru bez veya gazete kağıdı ile iyice silinir.

Oto yıkama yaptırırken hiç kimse aracına herhangi bir zararın gelmesini istemez. Bu nedenle de birçok kişi aracını kendi yıkamayı tercih etmektedir. Ancak günümüzde işinde ehil oto yıkamacılar tarafından uygulanan fırçasız yıkamalar son derece etkili ve araçlar için oldukça güvenlidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

HTML tags are not allowed.

Scroll To Top