Buradasınız: Anasayfa > Temizlik > Ofis Temizliği
Ofis Temizliği

Ofis Temizliği

Ofis temizliği, rahat, ferah ve temiz bir iş ortamında çalışabilmek için ofislerde düzenli olarak yapılması gereken uygulamalardır. Yoğun iş ortamında ayrıca ofis temizliği ile uğraşmak istemeyen şirket sahipleri bunu işinde ehil, kaliteli temizlik firmalarına yaptırmaktadır. Bu sayede hem iş yükleri azalmaktadır hem de temizlik hakkında sorumluluk ve denetim temizlik şirketlerine bırakılmaktadır. Bu yazımızda ofis temizliği hakkında bazı bilgilere değineceğiz.

Ofis temizliği günlük veya istenilen periyotlarda yapılabilir. Ofis temizliğinin hangi sıklıkla yapılacağı ofiste çalışan personel sayısına, ofisin bulunduğu bölgeye, insan yoğunluğuna göre belirlenebilir. Eğer çok fazla personel çalışıyorsa veya ofis çabuk kirlenen bir yerde bulunuyorsa temizlik işlemi daha sık yapılmalıdır. Bir iş yerinde temizlik, hijyen personel sağlığı için son derece önemlidir.

Ofis temizliği; sağdan sola doğru temizlik, yukarıdan aşağı doğru temizlik ve temizden kirliye doğru temizlik olmak üzere üç kurala göre yapılmalıdır. Bu kuralların yanında temizlikte dikkat edilmesi gereken noktalar şu şekildedir:

-           Kullanılan ürünler kaliteli olmalıdır,

-           Her alan için farklı temizlik ürünleri kullanılmalıdır,

-           Banyo, tuvalet temizlik ürünleri özel olup başka yerlerde kullanılmamalıdır,

-           Her temizlikte yeni bez, mop, paspas gibi ürünler kullanılmalıdır.

Temizliğe öncelikle katı atık temizlenmesi ile başlanır. Yukarıdan aşağı doğru temizlik kuralı ile ofiste bulunan aksesuarlar, tablolar, pervaz, lamba ve kapı üstlerinin tozu alınır. Ardından zeminler yıkama makinası ile temizlenir. Eğer ofiste halı veya kilim bulunuyorsa elektrik süpürgesi ile süpürülür. Daha sonra ofiste bulunan mobilyalar, koltuk sandalyeler, masa, kitaplıklar ve raflar temizlenir. Dolap ve çekmecelerin iç dış temizliği yapılır. Son olarak camlar iz bırakılmadan silinir ve eğer ofisin özel lavabo veya tuvaleti varsa temizlenir, aynalar ve fayanslar silinir. Ofis lavabo ve tuvaletleri mutlaka günlük olarak son derece titiz bir şekilde temizlenmelidir.

Personel sağlığı ve konforu için oldukça önemli bir konu olan ofis temizliği kesinlikle kaliteli ve işinde ehil temizlik firmalarına yaptırılmalıdır.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

HTML tags are not allowed.

Scroll To Top