Buradasınız: Anasayfa > Diğer > Ofis Temizliği Hizmeti İle İlgili Püf Noktalar
Ofis Temizliği Hizmeti İle İlgili Püf Noktalar

Ofis Temizliği Hizmeti İle İlgili Püf Noktalar

Çalışanların sağlıklarının korunması, onlara güvenli ve hijyenik bir çalışma ortamı sağlanması amacıyla yapılması gereken, belirli kurallara bağlanmış işlemlerin bütününe ofis temizliği denir. Ofis temizliği hizmeti ile ilgili püf noktalar bilindiği takdirde daha sağlıklı bir hizmet alımı kolaylaşır.

İş yerinin uğraştığı iş koluna göre değişen ofis temizliği kuralları vardır. Bu kurallar, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın yayınlamış olduğu “Sağlık ve Güvenlik Hakkındaki Yönetmelik” de açıkça belirtilmiştir. Örneğin gıda üretimi yapan bir kuruluşun, kimyasal maddelerle çalışan bir kuruluşun, bina inşaatının, ya da ofis ortamında iş yapan bir kuruluşun uygulaması gereken temizlik kuralları birbirinden farklıdır. Daha genel olarak baktığımızda, anılan yönetmeliğin 7. Maddesinde “Özellikle işyeri tabanı, duvarları ve diğer yüzeyler düzenli olarak temizlenecek ve hijyen sağlanacaktır” denmektedir. Gene aynı yönetmeliğin 12. Maddesinin başlığı “Hijyen ve kişisel korunma” dır ki kişilere düşen sorumlulukları belirtir, 13. Madde de ise “Hijyen kuralları ile ilgili olarak çalışanlara eğitim verilmesi” istenmektedir. Ayni yönetmeliğin 16. Maddesinde “ Ofislerde kişisel ve mesleki hijyen önlemlerinin derhal alınabilmesi mümkün olabilecek şekilde gerekli düzenlemeler yapılacaktır” denmektedir.

Ofis Temizliği Yaptıracak Ehil Firmalara Ulaşmak İçin Hemen Aşağıdaki Linke Tıklayın.

Ofis Temizliği

Ofis temizliği uygulamasında,  işverene ve çalışanlara düşen ayrı ayrı sorumluluklar vardır. İş yerlerinin genel temizliğini yapmak ya da yaptırmak, temizlik madde ve malzemelerini sağlamak işverene ait sorumluluklardır. Kendi bedenlerini, giysilerini, kullandığı eşya ve malzemeleri, işverenin sağladığı temizlik madde ve malzemelerini kullanarak temiz tutmak ise çalışanların sorumluluğundadır. Örneğin tuvaletlerin genel temizliğini (Klozetler, pisuvarlar, lavabolar, duvarlar, kapılar, musluklar, kapı kolları, aynalar v.b.) hijyen kurallarına göre yaptırmak, gerekli temizlik maddelerini ve malzemelerini (Tuvalet kağıdı, kağıt havlu, sabun, su, musluk, lavabo, kapalı tuvalet v.b.) sağlamak işverenin görevidir. Bu tuvaletleri kullandıktan sonra oluşan dışkı atıklarının temizlenmesini sağlamak, sonrasında ellerini iyice yıkamak, kullandığı kağıttan yapılmış temizlik maddelerini çöp kovalarına atmak v.b. ise çalışanların sorumluluğundadır.

Karşılıklı olarak iki tarafın da üzerilerine düşen görevi yaptıkları bir işletmede temizlik sorunu diye bir şey kalmayacak, bu hissiyat müşteriye de yansıyarak daha geniş bir kitleye hitap edilmesi sağlanacaktır.

Ofis Temizliği Firmalarına Hemen Ulaşmak İçin Linki Tıklayın.

Ofis Temizliği

Incoming search terms:

  • işyeri temizlik kuralları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

HTML tags are not allowed.

Scroll To Top