Buradasınız: Anasayfa > Isıtma ve Soğutma > No Frost ve Derin Dondurucu Farkları
No Frost ve Derin Dondurucu Farkları

No Frost ve Derin Dondurucu Farkları

Temel soğutma prensibi ile birlikte cihaz kategorisi olarak soğutucular sınıfına giren buzdolapları, özellikle yeni nesil modellerde kendi bünyesi içerisinde ayrı bir bölümde dondurucu derecede soğutma da yapabilmektedir. Bu bölümde daha fazla soğutma yapabilmek için çalışan sistemlerin özellikle eski model buzdolaplarında daha farklı şekilde çalıştığı ve niteliklerinin de bu duruma göre daha farklı olduğunu belirtmek gerekir. Ancak halen özel kullanım isteklerine göre bu tarz bir derin dondurucu sistemine sahip olan modellerin de bulunması sebebiyle yeni nesil cihazlarda bulunan no frost adı verilen dondurucu sistemiyle klasik derin dondurucu sistemlerinin arasında yapılacak tercihten önce bu sistemlerin işleyişlerine ve özelliklerine bakmak gerekir. Bu özelliklerden başlıcalarına bakacak olursak :

- Eski tip derin dondurucu sistemlerinde genellikle modern buzdolabı sistemlerindeki gibi buharlaşma üzerine kurulu bir soğutma sistemi uygulanmakla beraber iç yüzeyi kaplayan kanallardan geçen gaz öncelikle kendi iç yüzeyi daha sonra içerideki malzemelerin ve havanın soğutmasını yapar. Buna göre dolaşan havanın kendi içerisinde dönmesi bir zaman sonra havadaki nemin yoğunlaşmasıyla karlanmaya sebep olur. Bu durum eski sistem derin dondurucu bölmesi olan buzdolapları için buharlaşmanın yanında buz veya kar sıvılaşmasının da aktif olarak soğutma işlemine katkıda bulunduğunu göstermektedir. No frost özelliğe sahip olan dondurucu bölümlerinde ise buharlaşma yardımıyla yapılan soğutmanın niteliği ve gücü artırılarak daha fazla sıcaklık çekimi yapılmaktadır. Bu yüzden buzdolabı kapaklarını açtığımızda alt bölümden gelen gaz görüntüsü ve hissi az olmakla beraber dondurucu bölümü genellikle daha fazla kapak korumasına sahiptir. Bu kapak özellikle üstüste açılmalarda zorlama yapar ve kapak açıldığında içerideki gaz dolaşımını çok rahat bir şekilde görebiliriz.

Buzdolabı ve Derin Dondurucu Ehil Firmalarına Ulaşmak İçin Hemen Aşağıdaki Linke Tıklayın.

Buzdolabı Ve Derin Dondurucu

- Bugün aynı soğutmayı yapabilen bu sistemler arasında karlanmadan ziyade asıl fark yaratan sistem no frost sistemlerde görülen ve siteğe bağlı olan ‘deep freeze’ sistemidir. Yani eski sistem dondurucuların adı derin dondurucu olmasına rağmen bu terimin ingilizce karşılığı olan deep freeze özelliğinin o sistemlerde pek bulunduğunu söylemek zordur.

- İki farklı model arasında dikkat edilmesi gereken özelliklerden biri de karlanma yaparak çalışan derin dondurucularda hava dolaşımının fazla etkin olmamasından dolayı içerisine daha çok malzeme konulabilmesidir. Yani direkt olarak nemlenme yaparak ortamı soğutan bu sistemlerde hava dolaşımına pek ihtiyaç duyulmaz. Ancak hava dolaşımı ile çalışan no frost sistemlerde bu dolaşımın engellenmesi soğutma kalitesini direkt olarak düşüren bir etkiye sahiptir. Bu yüzden eski model bir dondurucudan no frost sisteme geçecek olan bir kullanıcın mevcut kullanımından daha fazla hacimli bir model alması fayda sağlar. Bununla birlikte no frost sistemlerde dolaşım yapan gaz sisteminin zararlı sera gazlarından olduğu ve bu açıdan kullanılmaması gerektiği de bazı kişiler tarafından zamanında söylense de bu durum ürünün satışını pek etkilememiştir. Enerji sarfiyatı açısından daha fazla güç harcayan no frost buzdolapları kullanım açısından daha kolay ve temizdir.

Buzdolabı ve Derin Dondurucu Firmalarına Hemen Ulaşmak İçin Linki Tıklayın.

Buzdolabı Ve Derin Dondurucu

Incoming search terms:

 • no frost ne demek
 • no frost nedir
 • derin dondurucu ile no frost arasındaki fark
 • no frost derin dondurucu
 • no frost ile derin dondurucu arasındaki fark
 • no frost derin dondurucu farkı
 • nofrost ne demek
 • no frost buzdolabı ile derin dondurucu arasındaki fark
 • derin dondurucu ve nofrost arasındaki fark
 • no frost ve derin dondurucu arasındaki fark

0 comments on “No Frost ve Derin Dondurucu Farkları

 1. turgut açıkgöz on said:

  selam ben hiç bilmeden büyük hacimli diye low fros buzdolabı aldım şimdi bir baktım dolabın iç ‘ üst kisminda sulanma sırtında karlan ma bu normal mi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

HTML tags are not allowed.

Scroll To Top