Buradasınız: Anasayfa > Nakliyat > Nakliye Sigortası
Nakliye Sigortası

Nakliye Sigortası

Nakliye sigortası, bir eşya veya malzemenin herhangi bir noktadan başka bir noktaya taşınması sırasında taşınan eşyaya gelebilecek zarara karşı güvence altına alınmasıdır. Eşyaların sağlıklı bir şekilde taşınması için kullanılan nakliye sigortası genellikle ticari işlerde yapılmaktadır. Bu yazımızda nakliye sigortası hakkında bilgi sahibi olacaksınız.

Özellikle ticari işlerde taşıtan için oldukça önemli olan nakliye sigortasında eşyalar teminat altına alınmaktadır. Evden eve nakliye işlemlerinde bireysel olarak sigortalar yaptırılmaktadır. Buna nakliyat emtea sigortası denir. Sigorta çeşitlerine göre eşyalar farklı şekilde teminat altına alınır. Bireysel sigortalarda eşya, nakliye sırasında bir kaza meydana gelirse hasar karşılanır. Kaza dışında durumunda gerçekleşir.

Taşıtanların dışında nakliyeciler de sigorta yaptırmak zorundadır. Nakliyeciler, taşıyıcı sorumluluk sigortası yaptırır. Bu sigorta sayesinde taşıyıcının üçüncü şahıslara vereceği hasarlar teminat altına alınır. Nakliyat sigortası sadece yükleri kapsamaktadır. Herhangi bir şekilde yolcuyu kapsamaz. Yolcu taşımalarında kaza sigortaları yaptırılmaktadır.

Peki nakliyat sigortası primi hesaplanırken neler göz önünde bulundurulur? Nakliyat sigortası prim hesabı yapılırken;

-             Taşınan aracın özellikleri: Aracın yaşı, aracın kapasitesi gibi…

-             Taşınacak eşyanın durumu: Eşya veya eşyaların kalitesi ve değeri,

-             Taşınacak eşyanın cinsi: Ne tür bir eşya olduğu,

-             İki nokta arasındaki uzaklık: Eşyaların yüklendiği yer ile boşaltılacağı yer arasındaki mesafe.

Bu faktörler göz önünde bulundurularak sigorta prim hesabı yapılır. Bunlar teknik hesaplama olup belli bir kriterlere sahiptir. Yani herhangi bir şekilde birinin yüksek veya aşırı fiyatlandırma yapma imkanı yoktur.

İnsanlar için son derece önemli olan nakliye sigortaları nakliye işlemleri sırasında meydana gelebilecek hasarları teminat altına alarak insanların uğrayacakları maddi hasarları engellemektedir. Bu nedenle ister ticari ister bireysel taşımacılık olsun, nakliyat sigortaları mutlaka yaptırılmalıdır.

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

HTML tags are not allowed.

Scroll To Top