Buradasınız: Anasayfa > Temizlik > Mutfak Temizliğinde Bazı Püf Noktalar
Mutfak Temizliğinde Bazı Püf Noktalar

Mutfak Temizliğinde Bazı Püf Noktalar

Hayatımızın en önemli alanlarından biri olan mutfak, dekorasyonu ve konsept olarak ne kadar önemli olsa da, temizlik ve hijyen konusunda da bir o kadar önemlidir. Temiz bir mutfak her zaman bize hijyenik, ferah ve sağlıklı bir alan  sağlarken, aile fertlerine ve gelen misafirlerimize daha huzurlu bir ortam sunmamıza yardımcı olacaktır.

Mutfağımızı temizlerken bazı püf noktalara dikkat etmemiz gerekmektedir. Aksi taktirde mutfakta saatlerimizi geçirmemiz bize hiç bir yarar sağlamayacaktır. İşte işinize yarayacak bir kaç püf nokta aşağıda ki gibidir:

Unun böceklenmemesi için içerisine bir adet defne yaprağı koyarak bunu önleyebilirsiniz.

Yumurta haşlanırken çatlamasını önlemek için suyuna bir çorba kaşığı sirke konulabilir.

Mutfak robotlarını kullandıktan ve işiniz bittikten sonra içerisine su ve bulaşık deterjanı koyarak 20 saniye çalıştırmanız onu daha rahat temizlemenize yardımcı olacaktır.

Eğer tavanızın üzerindeki lekeleri su, bulaşık deterjanı ve yumuşak bir bez ile temizlemeyi başaramadıysanız tavanızın üzerine bir kaç yemek kaşığı tuz dökerek kağıt havlu ile ovalayınız.

Rendenizde kalıntılardan kurtulmak istiyorsanız mutlaka fırça kullanınız.

Lavabo için yarısı su yarısı sirkeden oluşan bir karışım elde ediniz. Bu karışımı buzdolabında dondurun ve donan karışımı ufak parçalara ayrılacak şekilde kırıp kırıp kirli lavabo deliğine dökünüz.

Kahve fincanın kahve kalıntılarından kurtulabilmek için sirke ve tuzdan faydalanabilirsiniz. Bu iki ürün ile kahve fincanını ovaladığınızda kısa sürede olumlu sonuç aldığınızı göreceksiniz.

Mikrodalga fırınına bir avuç dolusu ıslak kağıt havlu yerleştirin. 3 ya da 5 dakika boyunca fırınınızı en yüksek ayarda çalıştırın. Sonunda ıslak kağıt havlulardan çıkan buharın kirleri yumuşattığını göreceksiniz. Soğuduğunda ise kağıt havluları fırının içini temizlemek için kullanabilirsiniz.

Evin en temiz ve en hijyenik yeri olması gereken mutfakta gün içerisinde yapılan yemeklerin etrafa bıraktığı dağınık görüntünün yanında, hemen temizlenmezse çıkarmakta zorlanacağız kötü lekelere sebep olabilir. Bu yüzden günlük mutfak temizliği ihmal edilmemeli ve en az ayda bir mutfak dolaplarının içleri temizlenmelidir.

Mutfak dolaplarını temizlerken üzerinde lekelerin kalmaması için dolaplar ahşapsa özel ahşap temizleyiciler kullanılmalıdır.

Mutfakta en çok kirlenen ve yağlanan yer olan ocak ise krem temizleyiciler ve bir mutfak süngeri yardımıyla kolayca temizlenebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

HTML tags are not allowed.

Scroll To Top