Buradasınız: Anasayfa > Dekorasyon > Mikrodalga Fırın ve Çalışma Prensipleri
Mikrodalga Fırın ve Çalışma Prensipleri

Mikrodalga Fırın ve Çalışma Prensipleri

Modern yaşamın pratik makinelerinden birisi olan mikrodalga fırın, klasik fırınlama işlemleri ile yiyeceklerin pişirilmesinin zaman ve enerji kaybı yaratacağı durumlarda hızlı ve pratik şekilde yiyeceklerin ısınmasını sağlayan sistemlerdir. Bu işlemi radyo dalgalarını kullanarak yapan mikrodalga fırın, artık günümüzde çoğu mutfağın vazgeçilmez ürünü haline gelmiştir. Yiyeceklerin her bir yanına aynı derecede dalga gönderilerek ısınmasını sağlayan mikrodalgalar fırının yan duvarlarındaki metal malzemeden yansımaktadırlar. Bu sırada yalnızca yemek ısınır. Fırın ve içi bu dalgalardan etkilenmediği için ısınmaz. Mikrodalgaların enerjileri yiyeceklerin molekülleri tarafından emilir ve bu yolla ısıya dönüştüğü için de radyasyon oluşturmuyor. Mikrodalga fırınlar ve çalışma prensipleri diğer tür fırınlardan daha farklıdır.

Mutfak Yenileme Yaptıracak Ehil Firmalara Ulaşmak İçin Hemen Aşağıdaki Linke Tıklayın.

Mutfak Yenileme

Çoğu kimseler tarafından bu özelliğine pek güvenilmemesi ile birlikte sağlıksız ve tehlikeli olarak görülen bu cihazları oluşturan parçalara bakacak olursak bunlar pişirme bölümü, kontrol paneli, dalga kılavuzu, döner tabla, dönüştürücü, kondansatör ve magnetrondur. Kontrol paneli elektrik akımının dönüştürücüye iletilmesini sağlar. Dönüştürücü ve kondansatör elektriği şarj ederek magnetrona gönderir. Magnetron kondansatör ve dönüştürücü tarafından üretilen 4000 volt elektriği alır ve elektromanyetik pişirme enerjisine dönüştürür. Bunlara da mikrodalgalar adı verilir. Mikrodalga fırın bu özellikleriyle can bulur mutfaklarda.

İçinde boş bölümleri olan bir vakumlu tüp olarak gösterebileceğimiz magnetronun her iki ucunda da boş birer tüp vardır. Elektrik akımı magnetrona gelir. Mıknatıslar manyetik bir alan oluşturur. Akım bakır tellerden geçerek elektron ışınlarına dönüşür. Bu ışınlar manyetik alanda dairesel bir yol alır ve tüpün bölme duvarlarına çarparak geri dönerler. Bu döngü inanılmaz büyük bir hızla gerçekleşir. Bu derece yüksek hıza ulaşan elektrik akımları mikrodalgalar üretmeye başlarlar. Magnetronun içine yerleştirilen bir anten mikrodalgaları dalga kılavuzuna gönderir. Dalga kılavuzunun görevi mikrodalgaları pişirme bölümüne dağıtmaktır. Bu bölümü oluşturan metal malzeme bir ayna gibi yansıtır. Dönen tabla sayesinde bu dalgalar yiyeceğin her alanına ulaşır. Yüksek hızda titreşen dalgalar su moleküllerinin birbirine sürtmesine sebep olur. Bu sayede açığa çıkan ısı enerjileri de yiyeceğin pişmesini sağlar. İçinde daha çok su molekülü bulunan yiyecekler daha hızlı pişerler.

Mutfak Yenileme Firmalarına Hemen Ulaşmak İçin Linki Tıklayın.

Mutfak Yenileme

Incoming search terms:

  • mikrodalga fırın çalışma prensibi
  • Mikrodalga fırının çalışma prensibi
  • mikrodalga çalışma prensibi
  • beko migro dalga fırın çalışma prensibi
  • m
  • mikrodalga fırın çalı

One comment on “Mikrodalga Fırın ve Çalışma Prensipleri

  1. Melancolik on said:

    Hiç gizel değil bu arada benim amim cok sulandi bu yuzden sikecek erkek arıyorum numaram:0567 483 42 33

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

HTML tags are not allowed.

Scroll To Top