Buradasınız: Anasayfa > Bahçe ve Peyzaj > Mevsimlere Göre Bahçe Bakımı
Mevsimlere Göre Bahçe Bakımı

Mevsimlere Göre Bahçe Bakımı

Bahçe bakımı, her mevsim düzenli, şık bahçeler elde edebilmek için mevsimine göre ayrı özen gösterilmesi gereken uygulamalardır. Her mevsim farklı bitkilerle bahçelerde devamlı şık bir ortam yaratmak için, mevsimine göre bahçe bakımına son derece önem gösterilmelidir. Bu yazımızda mevsimlere göre bahçe bakımı hakkında püf noktalara değineceğiz.

-          Bahar aylarında yapılan bahçe bakımları, mevsim değişikliklerini temsil eden bakımlar olmalıdır. Sonbahar mevsiminde kışa hazırlık yapılırken, ilkbaharda yaza hazırlık yapılarak bahçe bakımı tamamlanır. Gübreleme, budama, yaz bitkilerinin dikilmesi gibi bakımlar yapılmalıdır.

-          Bahçeler genelde kış mevsiminde yanlış bakım veya ilgisizlikten dolayı son derece verimsiz duruma gelmektedir. Ancak kış aylarına girmeden önce yapılacak bazı hazırlık ve uygulamalar sayesinde bahçeler kış aylarında istenilen duruma gelebilir. Peki bu hazırlıklar nasıl olmalıdır?
Öncelikle yaz aylarında sararmış çimler havalandırma tırmıkları ile alınır. Sararmış çimler zeminden ayıklandıktan sonra toprak kış gübresi ile desteklenir. Çimler alındıktan sonra eğer boşalan alanlar olursa, o alanlara tohum ilavesi yapılır.
Kış mevsimi öncesinde bahçede bulunan çalılar budanmalıdır. Budanan atıklar ise ara ara havalandırılıp sulanması şartı ile bir kutu veya bahçede açılmış bir çukur içinde üstü kapalı şekilde yaklaşık 3 ay saklanırsa, bahar ayı için organik gübre elde edilmiş olur.

-          Yaz mevsimi bahçe bakımında dikkat edilmesi gereken en önemli konu sulamadır. Yazın sulama kesinlikle ihmal edilmemelidir. Yaz mevsiminde bitkiler, bahar ayında uygulanan gübreleri kullanmak için bol suya ihtiyaç duyacaktır.
Yaz aylarında bitki yeterince gübreye sahip olacağı için yoğun gübreleme yapılmaz. Bu, bitkilerin ölmelerine neden olacaktır. Aynı zamanda bitkilerin yerleri kesinlikle değiştirilmemelidir.
Yazın yapılan bol sulamalardan kaynaklı bitkilerle beraber meydana gelen yabani otlar sık sık temizlenmelidir. Aksi halde bitkilerimizin verimini düşürecektir.
Son olarak, bitkiler güneşin dik olarak geldiği saatlerde kesinlikle sulanmamalıdır. Güneşin etkisi ile bitkinin çok kısa sürede kuruması, solmasına yol açabilir.

Her mevsimin gerektirdiği farklı bahçe bakımı büyük titizlikle yapılmalıdır. Bahçe bakımı son derece keyifli, huzur veren bir işlem olsa da, özellikle mevsim değişikliklerini temsil eden bakımlar için işinde ehil ustalar tercih edilmelidir.

Incoming search terms:

  • yazın bahçe bakımı
  • bitkilere mevsimlere gore yapilan bakim islemleri
  • mevsimlerde bahçelerde yapilan uygulamalar
  • yaz aylarında bahçe bakımı
  • yaz aylarında çim bakımı
  • yazın bahçe bakımı nasıl yapılır

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

HTML tags are not allowed.

Scroll To Top