Buradasınız: Anasayfa > Sigorta > Mesleki Sorumluluk Sigortası Nedir?
Mesleki Sorumluluk Sigortası Nedir?

Mesleki Sorumluluk Sigortası Nedir?

Günümüzde, sigorta sistemlerinin gelişmesi ile birlikte, piyasa sektörüne bir çok farklı alanda sigorta türü girmiştir. Bu sigorta sistemlerinden bir tanesi de mesleki sorumluluk sigortasıdır. Bu yazımızda bu sigorta türünden bahsedeceğiz.

Mesleki Sorumluluk Sigortası Ehil Firmalarına Ulaşmak İçin Hemen Aşağıdaki Linke Tıklayın.

Mesleki Sorumluluk Sigortası

Mesleki Sorumluluk Sigortası Nedir? sorusuna şu şekilde cevap verebiliriz;

-Mesleklerin, mesleki uygulamaları sırasında oluşacak hatalar nedeniyle, tazminat ödemeleri gerektiğinde kullanılmak üzere sigorta firmaları tarafından sigortalanma işlemleridir.

-Bu sigorta sözleşmesi ile sigortalının poliçede belirtilen ve ilgili taraflarca konusu tarif edilerek sınırları çizilen mesleki faaliyeti ifade ederken; Sözleşme süresi içinde meydana gelen olay sonucu doğan ve sorumluluk hükümleri uyarınca tazmini sözleşme süresi içinde ya da sonrasında talep edilen zararlara karşı veya, Sözleşme yapılmadan önce veya sözleşme yürürlükteyken meydana gelen bir olay nedeniyle, sadece sözleşme süresi içinde sigortalıya karşı doğabilecek taleplere karşı , sözleşmede belirtilen miktara kadar teminat verilir. Taraflar, (a) ve (b) bendlerinden birini içerecek şekilde sözleşme yapabilecekleri gibi, her ikisini içerecek şekilde de sözleşme yapabilir.

 

Mesleki Sorumluluk Yasa Tasarısı kapsamındaki meslekler hangileridir?

-Tıbbi Hizmetlerin Kötü Uygulanmasından Doğan Sorumluluk Kanunu Tasarısı kapsamındaki meslekler ve yerler şöyle tanımlanmaktadır: “bu kanun, kamuya ve özel hukuk gerçek veya tüzel kişilere ait ve her ne ad altında olursa olsun, hastalıktan korunma, tıbbi teşhis, tedavi ve müdahale ile bu maksatlara yönelik yardımcı faaliyetlerde bulunulan yerlerde fiili olarak çalışan hekim, diş hekimi, biyolog, eczacı, psikolog, veteriner hekim, fizyoterapist, diyetisyen, sağlık memuru, laboratuvar teknisyeni, röntgen teknisyeni, diş teknisyeni, hemşire, ebe, çocuk gelişimcisi, protezci, optisyen ve diğer sağlık personelinin tıbbi amaçlı müdahale ve uygulamaları ile bu işlemlerden doğabilecek hukuki ve cezai sorumluluğu kapsar.”
-Anılan sağlık çalışanları “Kanunun yayımlandığı tarihte çalışmakta olan ve kanun kapsamına giren sağlık personeli ile sağlık kurum ve kuruluşları, altı ay içerisinde sigorta yaptırmak zorundadırlar” (Geçici Madde:1.)Görüldüğü gibi yasa sağlık alanında tüm çalışanları kapsamaktadır ve sigorta zorunludur.

- Mesleki Sorumluluk Sigortası kapsamında, Mimar Sorumluluk ve Mühendis Sorumluluk Sigortaları da Sigorta Şirketleri tarafından hizmet verilen bir konular arasındadır.

Mesleki Sorumluluk Sigortası Firmalarına Hemen Ulaşmak İçin Linki Tıklayın.

Mesleki Sorumluluk Sigortası

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

HTML tags are not allowed.

Scroll To Top