Buradasınız: Anasayfa > Isıtma ve Soğutma > Menfez Sistemleri
Menfez Sistemleri

Menfez Sistemleri

Menfez, havalandırma sistemlerinin son unsuru olup, havalandırma boşluklarında kullanılan havanın toplanmasını sağlayan elemanlardır. İstenilen renk ve şekilde bulunan veya yaptırılabilen menfezler, iç ve dış cepheler olmak üzere her alanda kullanılmaktadır. Bu yazımızda menfez çeşitlerine ve özelliklerine değineceğiz.

Menfez sistemleri havanın akış yönüne göre; dağıtıcı, toplayıcı, lineer ve transfer olmak üzere dört farklı sınıfa ayrılır. Bu sistemleri kısaca şu şekilde açıklayabiliriz:

-             Dağıtıcı sistemler; havayı mekanın içine veren sistemlerdir.

-             Toplayıcı sistemler; ortamdaki havayı emen sistemlerdir.

-             Transfer sistemleri; genellikle duvar ve kapılara konulan, havanın basınçlı ortamdan başka bir ortama geçişini sağlayan sistemlerdir.

-             Lineer sistemler; konferans salonları, bekleme alanları gibi geniş yerlerde kullanılan, ince ve uzun menfez çeşitleridir.

Menfez sistemleri tercihi yaparken bazı noktalara dikkat edilmelidir. Bu sistemlerin beklentileri karşılaması ve kullanılacak mekana uygun olması gerekmektedir. Peki bu sistemler ne gibi beklentileri karşılamalıdır? Dikkat edilmesi gereken noktaları şu şekilde sıralayabiliriz:

-             Gerekli hava akımını sağlayabilmesi,

-             Ortamdaki havanın yayılmasını sağlayabilmesi,

-             Oluşturduğu hava akımlarının rahatsız edici olmaması,

-             Ortamdaki havayı doğrudan toplayıcı sistemlere göndermesi,

-             Renk ve şeklinin mekanın mimarisine uygun olması,

-             Gürültüsüz çalışıyor olması.

Bir mekana menfez sistemleri yaptırılacağı zaman mekan özellikleri dikkate alınarak, ona uygun boy ve özellikte sistemler yapılır ve uygulanır. Öncelikle uygulanacak mekanların hacimleri hesaplanır ve her hacme aktarılması gereken hava miktarı belirlenir. Hesaplanan hacme ve hava miktarına göre uygulanacak sistem sayısı ve tipi belirlenir. Belirlenen sistemler mekanda havayı homojen dağıtabilecek şekilde uygulanmalıdır.

Kullanılan mekanlarda sağlıklı, homojen hava akımı oluşturabilmek için belirttiğimiz noktalara son derece dikkat edilmelidir. Kaliteli, işinde ehil firmalar tercih edilerek, mekanlara en uygun menfez sistemleri profesyonelce uygulanabilir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

HTML tags are not allowed.

Scroll To Top