Buradasınız: Anasayfa > Yalıtım ve Mantolama > Mantolama ve Faydaları
Mantolama ve Faydaları

Mantolama ve Faydaları

Genellikle ısı yalıtımı konusu ile aynı sınıfta incelenen ve değerlendirilen mantolama sistemleri, aslında sadece ısı yalıtımına indirgenmemesi gereken yapılardır. Daha doğru bir tanım üretecek olursak; sadece ısı değil, ses veya nem yalıtımı için ihtiyaç duyulan binaları kaplama faaliyetinin ismi olarak mantolamayı verebiliriz. Burada temel amaç bir kapalı mekan ile dış bölgesi arasındaki ısı iletimini engelleyerek mekan ısısını muhafaza edebilmektir. Bu sonuçla hem ısıtma hem de soğutma sistemlerinde harcanan enerji miktarının azaltılması hedeflenerek enerji tasarrufu sağlanması ve hava kirliliğinin önlenmesi amaçlanır. Mantolama sisteminin uygulanacağı cephedeki ısı veya nem transferinin azalması bölgenin deformasyonunu da etkileyerek ömrünü uzatmaya yardım eder.

Mantolama Yaptıracak Ehil Firmalara Ulaşmak İçin Hemen Aşağıdaki Linke Tıklayın.

Mantolama

Özellikle kapalı mekanlarda ısıtma ve soğutma temelli enerji sarfiyatının azaltılması çalışmaları doğrultusunda modern dünyada tasarlanarak uygulanan mantolama işleri biraz gecikmeli olarak ülkemize gelmiştir. Iso standartlarına göre yalıtımda temel faktör olan ısı iletim katsayısı 0,065 W/mK değerinden az olan malzemeler ısı yalıtımı için uygun malzemelerdir. Yapılan mantolama faaliyetleri ile yaklaşık %50 %60 oranlarında enerji tasarrufu sağlayan bu sistemlerin uygulanması artık bir lükse değil bir zorunluluk haline gelmiştir. Binaların genellikle kolon ve kiriş bölgelerinde yoğunlaşan ısı muhafazası kayıplarını önlemek amaçlı öncelikle bu bölgelere uygulanan mantolamalar binaların çatıdan temele uygulanmadıkça tam verimi vermez ve ömrü de uzun olmaz. Tam teşekküllü bir yalıtım amaçlıyorsak bunun yolu binanın tüm bölgelerini mantolamaktan geçer.

Sadece binaların dış cephesine yapılmayan mantolama faaliyetleri iç bölgelere de yapılabilir ve farklı amaçlara da hizmet edebilir. Örneğin sadece ısı konusunda fayda sağlamazlar ve sağlayacağı geçiş engeli ile bina içlerinde oluşacak rutubet sonucu ortaya çıkabilecek korozyon, küflenme, çürüme problemlerini de engellemiş olur. Bu sayede binanın dayanıklılığı korunarak güvenliği sağlanır ve içinde yaşayanların konforu da artmış olur. Ayrıca yapılan mantolamalar sadece ısı ve nem değil, ses yalıtımı konusunda da fayda sağlarlar. Kullanılan malzemelerin niteliğine göre gürültü kirliliği engellenerek huzurlu bir ev yaşamına sahip olmanız sağlanabilir.

Mantolamanın çok eski bir faaliyet olmaması sebebiyle eski yapılan binaların hemen hiç birinde kendinden olmayan bu sistemler, yeni yapılan binalarda artık bir temel parça haline gelmiştir. Bununla birlikte eski binalarda da binanın dış cephelerine yapılan ekstra bir mantolama ile yalıtımın sağlanması hedeflenir. Ancak dış cephede sağlanan yalıtım genellikle diğer önemli bölge olan temelde bir değişiklik yapmanın hemen hemen imkansızlığı sebebiyle tam performans verememektedir. Genel olarak sonradan yapılan mantolamalarda uygulama bölgeleri pencere denizlik altları, çatı parapet kenarları, yağmur giderleri ve balkon kapılarıdır. İçeride oturanlar için de zor bir tadilat işlemi anlamı taşıyan bu mantolamaların zorluğunu göz önüne alarak, inşaat sırasında tüm bölgeleri kapsayan bir mantolamanın gerekliliğini unutmamak gerekir.

Mantolama Firmalarına Hemen Ulaşmak İçin Linki Tıklayın.

Mantolama

Incoming search terms:

  • mantolama modelleri 2012

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

HTML tags are not allowed.

Scroll To Top