Buradasınız: Anasayfa > Zemin Döşeme > Makine Dokuması Halı Çeşitleri
Makine Dokuması Halı Çeşitleri

Makine Dokuması Halı Çeşitleri

Günümüzde oldukça yaygın olarak kullanılan halıların pek çok çeşidi mevcuttur. Bu yazımızda yoğun olarak kullanılan dokuma halıların türlerinden bahsedeceğiz.

Halılar geçmişte, el tezgahlarında dokunurdu. Sanayileşmeyle birlikte makine dokumalarına geçiş yapıldı. Akminster, Winton, Cord, Tufting ve Keçe- Rip makinede dokunan halı türlerindendir. Şimdi bu halı türlerinin özelliklerine bir göz atalım:

Akminster, İngiltere’nin bir kasabasıdır. 18. yüzyıldan itibaren bu kasabada akminster halı dokuması yapılmaktadır ismi buradan gelmektedir. Akminster kesik havlı bir halı çeşididir. Desen seçenekleri mevcuttur ve boydan boya olarak da kullanılmaktadır. Günümüzde akminsterler; yün ve naylon karışımları olarak ya da yüzde yüz yün ve naylon olarak kullanılmaktadır. Otel gibi yoğun mekanlarda tercih edilen halı türlerindendir.

Winton dokumaları da ismini İngiltere’nin Winton kasabasından almıştır. Rölyef ismi ile de bilinir. Renk seçenekleri sınır sayıdadır. Wilton dokumaları sıkı sıkı, aralıksız yapılmaktadır. Bu nedenle renk seçimi yapmak kolay olmaz. Genel olarak sade ve düz dokumalardır. Ancak farklı desenleri mevcuttur. Kişiye özel ofislerde tercih edilmektedir. Parçalı ve boydan boya olarak da kullanılmaktadır.

Cord dokumalar ise Wilton tipine benzemektedir. Kadife bir görünümü vardır. İlmeklerin uçları kesilerek yumuşak bir yüzey elde edilir. Cord dokumaların yapımında genel olarak yapay elyaflar kullanılır. Mesela hayvan tüylerinden üretilmiş elyafların kullanıldığı cord dokumaları oldukça yaygın ve kullanışlıdır.

Tufting dokumaları,  genelde kesik uçlu halılardır. İşlenmiş liflerden üretilmiş ipliklerden,polyester, akrilik, yün ipliklerden yapılmaktadır. Dokuma kumaşına iğne ile uygulanır. İğne işlerken çıkan ipliklerin uçları kesilerek yumuşak bir yüzey elde edilir. Ardından dokunan alan yapıştırıcı ile kaplanır daha sonra koruma kaplaması ile kaplanır. Son zamanlarda oldukça yaygınlaşmıştır. Parçalı ve boydan boya olarak da kullanılmaktadır.

Keçe- Rip dokumalarında hav bulunmamaktadır. Kullanılacak elyaf dokumanın alt tabakasına iğne ile uygulanır. Çoğunlukla  naylon, polipropilen ve jüt elyaf çeşitleri kullanılır. Şekle girmesi için paralel çizgiler oluşturulur ve iğneye sarılarak işlenir. İğnelendikten sonra arka yüzeyi yapıştırıcı ile yapıştırılır. Duvardan duvara zemin döşemesi için de kullanılmaktadır. Genellikle camilerde kullanılmaktadır. Diğer halı çeşitleri gibi parçalı ve boydan boya olarak kullanılmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

HTML tags are not allowed.

Scroll To Top