Buradasınız: Anasayfa > Diğer > Kuru Temizleme Hizmeti ve Faydaları
Kuru Temizleme Hizmeti ve Faydaları

Kuru Temizleme Hizmeti ve Faydaları

Kuru Temizleme adı verilen kıyafet ve diğer bazı çamaşır temizleme faaliyetleri, geçmiş dönemlerden beri bilinen ve kullanılan bir sistemdir. Buna göre antik çağlarda dahi normal çamaşır yıkama işlerinden farklı olarak su yerine bazı farklı malzemeler ile çamaşırların temizliğinin yapılabilmesi ile bu sistemin doğuşu da gerçekleşmiştir diyebiliriz.  Buna göre ilk zamanlar petrol temalı olarak benzin, gazyağı veya amonyak, benzen gibi daha kaba maddelerin kıyafete dökülmesiyle kıyafetteki lekelerin çok kolay bir şekilde ortadan kaybolması, bunun yanında bu maddelerin suya oranlar kıyafetin kumaş ve ipliklerine yok denecek kadar az zarar vermesi tüm çevreler tarafından hayretler uyandırmıştır. Ancak bu maddelerin kirleri çıkarmasının yanında yanıcı olmaları itibariyle tehlike taşımaları sonucu kuru temizleme sistemi tam manasıyla kullanıma geçememiştir.İsim olarak kuru temizleme adının gelişi ise kuru anlamının ilk akla gelen haliyle suyla temas etmemiş olmasından gelmektedir. Buna göre suyun kumaşlara olan eskitici ve zararlı etkisinin yanında su kullanılmadan yapılan ve diğer bazı kimyasalların kullanılması ile lekelerin çıkartılmasını sağlayan bu sistem haliyle kuru temizleme adını almıştır. Kuru Temizleme hizmeti ve faydaları saymakla bitmeyecek türden bir gelişme kaydetmiştir.

Kuru Temizleme Yaptıracak Ehil Firmalara Ulaşmak İçin Hemen Aşağıdaki Linke Tıklayın.

Kuru Temizleme

Zaman içinde gelişimi gerçekleşen bu sistem tam manasıyla gerçek haline 1840 yılında gelmiştir diyebiliriz. Fransa’da açılan gerçek anlamda ilk kuru temizleme dükkanında bu sistemin uygulanışı tehlike taşıyan maddelerden ziyade kerosen adı verilen yanıcı olmayan bir malzeme kullanması ve bu malzeme ile de susuz şekilde temizlemenin yapılabilmesinin sağlanması suretiyle değişikliğe uğramış ve bugünkü haline doğru gelişmesi sağlanmıştır. Bu tarihten itibaren süregelen gelişmeler sayesinde bugün yanıcı olmayan ve kıyafette çekme veya eskime yapmayan perkloroetilen denilen sentetik solvent  kimyasalları kullanılmaktadır.

Bu çeşit kimyasallar ile su kullanılmadan yapılan kuru temizleme faaliyetinin faydalarına bakacak olursak : öncelikle bahsettiğimiz gibi çamaşırların kumaşlarının ve ipliklerinin suyla yıkama yüzünden yaşadıkları çekme, salma, genişleme gibi sıkıntılar bu yıkamada yaşanmaz, bunun yanında yüksek sıcaklıklardaki suların etkisiyle yaşanan renk atma, boya verme gibi faaliyetler de ortaya çıkmaz. Kuru temizlemede kullanılan özel kimyasallar ile normal makinelerde yapılan yıkamaların erişemeyerek çıkaramadığı inatçı kirlerin temizlenebilmesi, bu alanda akla ilk gelen hizmetin kuru temizleme olmasını sağlar. Genellikle gömlek, takım elbise ve özel kadın elbiseleri çok ince kumaşlara ve pahalı değerler sahip olduklarından kuru temizlemecilerin en çok üzerinde çalıştıkları malzemelerdir.

Kuru Temizleme Firmalarına Hemen Ulaşmak İçin Linki Tıklayın.

 Kuru Temizleme

Incoming search terms:

  • kuru temizleme takim elbise faydasi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

HTML tags are not allowed.

Scroll To Top