Buradasınız: Anasayfa > Isıtma ve Soğutma > Kombi Nedir?
Kombi Nedir?

Kombi Nedir?

Bu yazımızda sizlere soru cevap şeklinde, kombi hakkında sık sorulan sorulardan yola çıkarak bir yazı hazırladık. İşte kombi hakkında sorulan sorular ve cevapları;

1.Kombi Nedir?

Kombi ev ve iş yerlerimizin sıcak su gereksinimini ve ısıtma karşılayan bir cihazdır.Bu nedenle kısaca Kombi (combined=birleşik) olarak adlandırılır.

2.Nasıl Bir Cihazdır?

Duvara monte edilebilen, ebatı küçük, hafif, az yer kaplayan, sessiz çalışan, bizlere dilediğimiz kadar bağımsız ısınma konforu sağlayan bir cihazdır.

3.Üretiminde Ne Tür Malzeme Kullanılır?

Üretilirken  galvanizli çelik, bakır, alüminyum ve plastik malzemeler kullanılır.

4.Hangi Parçalardan Oluşmaktadır?

Ana parçaları elektronik kart, pompa, üç yollu vana, brülör, eşanjör, fan ve genleşme tankı. Kontrol elemanları ise baca sensörü, akış şalteri gibi zorunlu sistem ve emniyet parçalarıdır.

5.Çalışma Prensibi Nasıldır?

Kombi daha önce sadece sıcak su için kullandığımız şofbenlere benzer bir çalışma prensibine sahiptir. Cihazdaki bakır boruların içinde dönen su eşanjör tarafından ısıtılır. Çalışma prensibi bu şekildedir.

6.Güvenli Çalışan Bir Cihaz mıdır?

Günümüz teknolojisiyle birlikte üretilen cihazlarda  atık gazın geri tepmesine , içerisinde bulunan suyun aşırı ısınmasına, alevin sönmesine, kış aylarında donmaya ve kullanım esnasında oluşa bilecek gaz kaçağına karşı tüm önlemler en iyi şekilde alınmıştır.

7.Kombi Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Kombi alımı esnasında nasıl bir ürün alacağınız hakkında daha önceden bir yazımızı sizinle paylaşmıştık. Satın alacağınız cihazın kapasitesinin kullanacağınız yer için yeterli olup olmadığı bir teknikerden yardım isteyin. Güvenilir marka olmuş,  geniş servis ağı olan ve güçlü firmaların ürünlerini tercih edin. TSE belgesinin olup olmadığı mutlaka öğrenin. Ayrıca kombi alımı sırasında tercihimiz maliyeti değil, cihazın yakıt tüketim bedeli ve arıza esnasında oluşabilecek servis maliyetlerinin de önemli olduğunu unutmayınız.

8.Kaç Çeşit Kombi Vardır? 

Günümüzde üretimi yapılan kombiler çalışma prensibine göre bacalı, hermetik ve yoğuşmalı olmak üzere üçe ayrılır.

9.Kurulumu Çok Vaktimi Alır mı?

Kombinin kullanılacağı alanın tesisatı daha önceden kurulmuş ise kısa sürede kurulur. Kombinin montajı çok pratik ve hızlı bir cihazdır.

10.Kombiler Yalnızca Doğal Gazla mı Çalışır?

Kombiler doğal gazın yanı sıra LPG ile de çalışabilen cihazlardır.

11.Kombinin Ömrü Ortalama Ne Kadardır?

Günümüz şartlarında kullanılan kombiler periyodik bakım süreci geçirmek şartıyla, Kombinin Ömrü 15 yıl olarak belirlenmiştir.

12.Kullanımı Karmaşık mıdır?

Kullanımı çok basit cihazlardır. Kullanımı evlerimizde hergün kullandığımız çamaşır makinesi, bulaşık makinesi kadar kolaydır.

13.Isınmanın En Ekonomik Yolu mudur?

Cihaz kullanıcılarına bağımsız ısınma konforu sağlamaktadırlar. İstediğimiz  sürede istediğimiz kadar ısınma sağlayabiliriz. Merkezi sistemleri büyük binalar için kullandığımızda maliyet daha az olacak ama kişisel kullanım konforumuz olmayacaktır.

14.Bakımı Nasıl Olur?

İyi verim almamız ve uzun yıllar kullanabilmemiz için bakımını yaptırmanız gerekmektedir. Periyodik bakım süreci yıl içinde  bir kez olmak kaydıyla yıl içerisinde Mart-Eylül ayları arasında yapılmaktadır.

15.Türkiye’ye İlk Ne Zaman Kullanımı başlamıştır?

Türkiye’nin kombiyle tanışması ilk olarak 1988 yılında Ankara’da olmuştur.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

HTML tags are not allowed.

Scroll To Top