Buradasınız: Anasayfa > Isıtma ve Soğutma > Klimalar
Klimalar

Klimalar

Klima; ortamın iklimlendirilmesini sağlayan, ortamın nemini alan, ortamın havasını soğutan ve isteğe bağlı olarak ısıtan, toz ve partikülleri tutmaya yarayan sistemlere verilen genel isimdir.

İklimlendirme yoluyla; hava sirkülasyonunu sağlar,

kapalı mekanda ortam sıcaklığını istenilen değere ulaştırır,

havanın nem değerini ayarlar,

ortamdaki havanın, temizliğinin ve tazeliğinin ayarlanmasında kullanılır.

İnsanların, kendilerini rahat hissettikleri çevre, hava sıcaklığı ve havanın nem oranıyla doğru orantılıdır. Ancak, havanın nem oranı, havanın sıcaklığından daha önemlidir. Örnek verecek olursak, 35 ºC sıcaklık ve %10 neme sahip bir hava, 25 ºC sıcaklık ve %70 neme sahip bir havaya göre daha iyi olduğu söylenebilir. Bu sebepten ötürü, klimalarda sadece havanın soğutulması yeterli değildir. Nem oranının da ayarlanması gerekir.

Klima ile ısıtmanın avantajı ise, aynı miktardaki sıcaklık değişimini, elektrikli veya infrared ısıtma sağlayan diğer ısıtıcılardan daha az elektrik harcayarak, daha tasarruflu bir ısıtma sağlamasıdır. 

Klimaların Çalışma Prensipleri:

 Klimalardaki soğutma çevrimi aşağıdaki gibidir:

1) Kondansör yani yoğunlaştırıcı

2) Genişleme Vanası

3) Evaporatör yani buharlaştırıcı

4) Kompresör

Klimanın çalışma yöntemi, üzerinde belirli bir basınç bulunan akışkanın, buharlaştırılması ve buhar halden de tekrar sıvı hale çevrilmesidir.

Klima Kurulumu Yaptıracak Ehil Firmalara Ulaşmak İçin Hemen Aşağıdaki Linke Tıklayın.

Klima Kurulumu

Soğutma yöntemleri:

Soğutma tekniğine göre 3 yöntem uygulanmaktadır.

1-Fiziksel Yöntem: Biliyoruz ki, sıvılar buharlaşırken ortamdan ısı alır. Yani, ortamı soğutarak soğurma sağlanır. Fiziksel soğutma yönteminin ise endüstrideki en çok kullanılan şekli, ısı enerjisi olarak, soğurmada soğutma şeklidir. Mekanik bir parçası yoktur. Soğutucu olarak ise, silikojel ve su kullanılır. Sistem ise, soğurma cihazı, kondansör  ve  buharlaştırıcıdan meydana gelmektedir.

2-Kimyasal Yöntem: Normal sıcaklıktaki kimyasal maddeler, belirli zamanlarda, birbirleriyle karıştırıldıklarında, düşük sıcaklıklar elde edilebilir. Bunun nedeni ise, karışım oluşurken çevreden bir miktar ısı alınmasıdır.

3- Mekanik Yöntem: Termodinamiğin Carnot çevrimi prensibine göre, dışarıdan iş verilerek soğutucu akışkana ait basınç ve sıcaklığının yükseltilmesi esasına dayanmaktadır.  

Klimalar ile ilgili kavramlar

*Nemli Hava

*Mutlak nem: 1 m3 nemli havanın içerdiği su buharı miktarının, kuru hava miktarına oranıdır.

*Bağıl Nem: Havada bulunan su buharı miktarının, doymuş havada bulunan su buharı miktarına oranıdır.

*Çiy Noktası: Havanın içindeki su buharının yoğunlaşmaya başladığı sıcaklıktır.

*Yaş Termometre Sıcaklığı: Havanın, olağan sıcaklığını değiştirmeden, doyma durumuna getirildiğinde ölçülen sıcaklığa denir.

*Kritik Basınç: Kompresörün çalışmasını sağlayan basınçtır. 

Klima çeşitleri:

Duvar Tipi klima, Salon Tipi klima, Tavan Tipi klima, Yer Tipi klima, Pencere Tipi klima, Kanallı Tip klima. 

Klimaların kurulumu oldukça önemlidir. Binaya uygun şekilde yapılması ve kurulumu ise teknik servisi ilgilendiren bir kısımdır. Klima seçimi yaparken, teknik servisin iyi olması, yedek parçaların bulunabilirliği önemlidir. Ehil.com ise, müşterilerin bu tarz taleplerini en iyi şekilde değerlendirip,en yüksek kalitede sizlerle buluşturmak için, istediğiniz her an yanınızdadır.

Klima Firmalarına Hemen Ulaşmak İçin Linki Tıklayın.

Klima Kurulumu

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

HTML tags are not allowed.

Scroll To Top