Buradasınız: Anasayfa > Klima > Klima Temizliği ve Bakımı
Klima Temizliği ve Bakımı

Klima Temizliği ve Bakımı

Yaza girdiğimiz şu günlerde vazgeçilmez araçlardan olan klimaların, daha sağlıklı ve uzun ömürlü olmaları için temizlik ve bakımlarının periyodik olarak gerçekleştirilmesi gerekir. Klima temizliği ve bakımı, ulaşılması zor olan yerleri kapsadığı için biraz zahmetli olabilir. Ancak uzun ömürlü kullanım için klima temizliğine dikkat etmek yerinde olacaktır. Klima temizliği ve bakımında dikkat edilmesi gerekenlerden bahsedecek olursak birkaç püf nokta sayabiliriz.

Klimaların ön kısmındaki paneller en çok toz kaplayan yellerdir. Görünmeye yerdeki hava filtreleri de bir o kadar kirlenen parçalar arasında. Panelleri vakumlu araçlar, nemli bezler veya temizleyici kimyasallarla temizleyebilirsiniz. Ancak bunlar kapsamlı bir klima temizliği demek değildir. Sadece görünen yerlerdeki artık tozları almak yine de klimanızın ısıtma-soğutmasında ve hijyeninde problem yaratabilir. Bu da klimanızın ömrünü kısaltır. Klima temizliği için tecrübeli personellere sahip, işin ehli firmalardan yardım almanız yerinde olacaktır.

Klima temizliğinde en çok kirlenen elbette ki filtrelerdir. Filtre temizliğini şu şekilde yapabilirsiniz:

  1. Filtreyi çıkartıp suyun altında yıkayın.
  2. Sadece soğuk suda ve herhangi bir kimyasal konmadan yapılmalıdır.
  3. Filtreyi yıkadıktan sonra ısıtıcı aletler kullanmaktan kaçının.
  4. Güneş ışığında kendi kendine kurumaya bırakın.

Filtreyi takmadan klimayı çalıştırmadığınızdan emin olmanız gerekmektedir. Bu durum klimanız da mekanik arızalara yol açabilir. Klima temizliğinde filtre bakımlarını 15-20 günde bir gerçekleştirmeniz yerinde olacaktır. Kapsamlı bir klima temizliği için, klimayı meydana getiren parçaların tümü tek tek temizlenmelidir. Bunlar, giriş noktaları, kanallar, ve ısıtma-soğutma sisteminin tümüdür. Tüm parçaları yukarıda bahsettiğimiz yöntemlerden biriyle temizledikten sonra bakteri üreme riskine karşı dezenfektan kimyasallardan yardım alabilirsiniz. Klima, bakımları tam yapıldığında uzun süreli kullanım garantisi olan araçlardandır.

Bunaltıcı yaz aylarında ve soğuk kış günlerinde gerçekten kurtarıcıdır. Sadece 3-4 saatinizi alacak klima temizliğini yaparak klimanızı daha hijyenik ve kaliteli olarak kullanabilirsiniz. Yine de klima sistemindeki küçük ve teknik parçaların temizliği için profesyonel olarak çalışan ve işinde ehil firmalardan yardım almanız akılcı olacaktır. Asıl amacı havayı temizlemek olan klimalar bakımları ihmal edildiğinde bu görevlerini yerine getiremeyeceği gibi tıkanmış filtrelerle havayı kirleterek sağlığınıza zarar verebilir.

Incoming search terms:

  • klima temizliği

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

HTML tags are not allowed.

Scroll To Top