Buradasınız: Anasayfa > Isıtma ve Soğutma > Klima Sistemleri Sorunları
Klima Sistemleri Sorunları

Klima Sistemleri Sorunları

Klima sistemleri özellikle yaz aylarında kullanılmakta olup bazı durumlarda meydana gelen sorunlar nedeni ile kullanıcıları zor duruma düşürmektedir. Klima sistemleri düzenli periyotlarla bakım gerektirmektedir. Bu bakımlar düzenli olarak yapılmadığı zaman yeterince soğutmama veya ısıtmama, koku yapma, su sızdırma, aşırı ses yapma gibi sıkıntılar ortaya çıkacaktır. Bu yazımızda klima sistemlerinde yaşanan bu sorunlara nasıl müdahale edilebileceğine değineceğiz.

Klima eğer yeterince soğutmuyorsa öncelikle filtreler kontrol edilmelidir. Filtreler doluysa hava emiş gücü düşer ve sağlıklı soğutma gerçekleşmez. Bu durumda filtreler yerinden çıkarılıp yıkanmalıdır. Filtreler temizlendikten sonra soğutma işleminde sıkıntı devam ediyorsa klima gazında eksilme olabilir ya da borularda çatlama olmuş olabilir. Bu durumda yetkili servise başvurulmalıdır. Eğer kışın kullanılıyorsa ve iyi ısıtmıyorsa hava soğukluğu nedeni ile dış ünite defrosa geçmiş demektir. Defrosa geçmiş bir klima belli bir süre ısıtma yapamaz. Ancak dışarısı soğuk değilse ve ısıtma sorunu yaşanıyorsa filtreler kontrol edilip temizlenmelidir. Bu da sorunu çözmezse yetkili servise başvurulmalıdır.

Klima sistemleri bakımı yetkili servis tarafından periyodik olarak yazlık ve kışlık olmak üzere yapılmalıdır. Eğer klima koku yapıyorsa öncelikle filtreler kullanıcılar tarafından temizlenmelidir ve yerine takmadan önce içine oda spreyi veya parfüm sıkılmalıdır. Bu sayede koku giderilir. Ancak bu işlemin yapılmasına rağmen koku devam ediyorsa yetkili servise başvurulmalıdır. Yetkili servis ilaçlı bakım yaparak kokuyu tamamen giderecektir.

Klima sistemleri montaj esnasında yapılan hatalar klimaların su sızdırmalarına neden olacaktır. Eğer montajı yapan kişi su tesisatının izolasyonunu iyi yapmamışsa ve su giderinin meyilini iyi vermemişse su sızdırmalar ortaya çıkar. Ancak montaj hatası yoksa ve su sızıyorsa klimanın giden su tesisatında tıkanmalar vardır. Bu tıkanmalar klimanın düzenli bakımının yapılmamasından kaynaklanır.

Klimalar sadece yaz aylarında kullanılıyorsa 2-3 sene bakıma ihtiyaç duymayabilir. Ancak iş yerleri gibi sürekli kullanılan yerlerdeki klimalara senede en az bir defa bakım yaptırılmalıdır. Bu bakımlar da kaliteli, işinde ehil firmalara yaptırılmalıdır.

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

HTML tags are not allowed.

Scroll To Top