Buradasınız: Anasayfa > Isıtma ve Soğutma > Klima Montajı
Klima Montajı

Klima Montajı

Klima montajı, ortamın iklimlendirilmesini sağlayan, ortamın nemini alan, ortamın havasını soğutan ve isteğe bağlı olarak ısıtan, toz ve partikülleri tutmayı sağlayan klima sistemlerinin mekanlara kurulması işlemine denir. İç ve dış olmak üzere iki üniteden oluşan klima sistemlerinin montajında dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Bu yazımızda klima montajı hakkında bilgi sahibi olacaksınız.

Klima montajına mekanda iç ünite için uygun yer tespiti ile başlanır. Mekana göre en doğru ve en uygun yer seçimi yapıldıktan sonra asma sac, duvara vidalanır ve iç ünite duvara monte edilir. Dış ünite ise iç üniteye en yakın olacak şekilde, meydana gelebilecek arızalarda kolayca müdahale edilebilecek şekilde dış mekana monte edilir. Dış ünite dış mekanda uygun aparatlarla zemine sabitlenebilir ya da demir profil ile dış mekan duvarına monte edilebilir.

İç üniteler ve dış üniteler arasında bağlantıları sağlayan bakır boru, izolasyon, drenaj hattı, sinyal kablosu gibi tesisatlar bulunmaktadır. Üniteler monte edildikten sonra bu bağlantı tesisatları açılır ve sarma bant ile sarılır. Oluşabilecek herhangi bir arızaya rahatça müdahale edebilmek için müdahale deliği açılır ve iç ünite ile dış ünite arasında bağlantılar yapılır. Vakum edilir, gaz verilir ve klimanın çalışması sağlanır.

Klimanın iç ünitesi su tesisatı, elektrik tesisatı ve dış üniteye yakın olmalıdır. Monte edilecek duvarın da sağlam olması gerekmektedir. Kiriş ve kolonlara delik açılması sakıncalı olacağından kiriş ve kolonlara monte edilmemelidir. İç ünite insanların üzerine direkt üflemeyeceği şekilde monte edilmelidir. Oturma alanına göre en doğru ve uygun yer seçilip, kışın yere yazın tavana doğru üfletilecek şekilde ayarlanmalıdır. Dış ünitelerin de iç ünitelere yakın olmak üzere doğrudan güneş altında olmayan, gölge bir yere monte edilmesi daha sağlıklı olacaktır.

Özellikle yaz aylarında bunaltıcı havalardan korunmak ve serinlemek için tercih edilen klima sistemlerinin montajı son derece profesyonellik gerektiren bir uygulamadır. Bu nedenle klima montajında kaliteli ve işinde ehil firmalar tercih edilmelidir.

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

HTML tags are not allowed.

Scroll To Top