Buradasınız: Anasayfa > Dekorasyon > Kış Bahçesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler
Kış Bahçesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kış Bahçesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Özellikle son dönemde ülkemizde yeni bir trend haline gelen kış bahçeleri, insanların yeşil ve açık alana olan ihtiyacını ve buralarda alacakları keyfi sadece sıcak ve açık havalarda değil geri kalan zamanlarda da yaşayabilmeleri için dizayn edilen ve kurulan yapılardır. İnsanların özellikle yoğun şehir hayatına hapsolduğu bir zamanda gerçek anlamda aklımıza gelen şekilde tamamen doğanın, yeşilliğin ve doğal yaşamın bulunduğu alanlarda bulunmak çok kolay olmasa da bu tarz küçük mekanlarda hafif yeşil özelliklerin bulunduğu keyifli yapılar insanları biraz da olsa rahatlatabilmektedir. Bu tarz yaşam alanlarına sahip olan kişiler bu değerin kıymetini bilerek sahip oldukları alanlara özenli şekilde bakmalıdırlar. Buna göre genellikle camekanlı şekilde kurulan bu mekanlar sadece direkt olarak yeşil alanda değil, bir restoranın açık alanda kalan kısmında ya da bir evin balkonunda da olabilir. Özellikle sigara yasağının da gelmesi sonrası sigara içilebilir alan ihtiyacının kış aylarında sorun çıkartması yüzünden bu tarz mekanlara duyulan ihtiyaç artmış ve bu sistemler gelişmiştir.

Teknik özellikler olarak baktığımızda isteğe bağlı şekilde açılabilir olması sebebiyle katlanır cam sistemleri ya da brandalarla etrafı çevrilen bu alanların tavanları da ya tamamen kapalı halde değildir ya da isteğe bağlı olarak tamamen açılabilir bir yapıdadır. Bu mekanların soğuk havalarda nasıl ısıtılacağı konusu da ayrı bir detaydır. Bu konuda özellikle ev dışı kullanımlarda elektrikli ısıtıcılardan faydalanılmaktadır. Bunun yanında tüp veya doğalgaz sistemi ile çalışan metal ısıtma sistemleri de genellikle mekanın üst kısmından geçirilerek kurulur.

Kış bahçesi ile ilgili olarak diğer dikkat edilmesi gereken noktalara bakarsak, kurulacak kış bahçesinin ışığı doğru yerden alması, buna bağlı olarak ısıtma seçeneklerinin ayarlanması, içerideki bitkiler için yeterli hava ve nem oranlarının sağlanması, kısacası mekanın sadece insani ihtiyaçlara göre değil, diğer canlılar için de sağlıklı bir yaşam alanı haline getirilmesi önemlidir. Bunun yanında dekoratif anlamda mekanı güzelleştirmek için çiçekler, saksılar, ferforje tasarımlar, otantik malzemeler, belki evcil hayvanlar, yine doğal malzemeli masa sandalyeler ve daima hazırda bulunan bir çay pişirme aleti de estetik ve kullanış açısından mekanın kalitesini yükseltebilecek değerlerdir.

Incoming search terms:

  • kış bahçesi
  • kış bahçesi yer döşemeleri
  • kış bahçesi zemin
  • k bahesi
  • kıs bahçesi dösemes
  • kış bahçesi iç dizayn
  • kış bahçesi ısıtma sistemleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

HTML tags are not allowed.

Scroll To Top