Buradasınız: Anasayfa > Diğer > Kasko Sigortası Nedir ve Neleri Kapsar?
Kasko Sigortası Nedir ve Neleri Kapsar?

Kasko Sigortası Nedir ve Neleri Kapsar?

Mal sigortalarının bir türü olan kasko sigortası; motorlu kara taşıtının sigortalının iradesi dışında hasara uğraması, yanması, çalınması vb. durumlarda, tazminat ödenmesini sağlamak amacı ile yapılır. Kasko sigortası karşı araçtaki hasarı değil, sigortalıya ait araçtaki hasarı teminat altına alan bir sigorta türüdür. Bu sigortanın amacı, sigorta ettirene ait motorlu aracın uğrayacağı zararları tazmin etmektir.

Araç kasko sigortası isteğe bağlı bir sigorta türüdür.

Standart kaskolar, çarpma, çarpılma, yangın, aracın çalınması veya çalınmaya teşebbüsü ve enflasyon konularını kapsar. Bunların yanında ek teminatlar ile aracınıza gelebilecek hasarları önceden güvence altına alabilirsiniz. Standart kaskodaki teminatları 3 ana başlık altında toplayabiliriz.

1)      Çarpma-çarpılma

Gerek hareket gerek durma halinde iken, sigortalının veya aracı kullananın iradesi dışında araca ani ve harici etkiler neticesinde sabit veya hareketli bir cismin çarpması veya aracın böyle bir cisme çarpması, müsademesi, devrilmesi, düşmesi, yuvarlanması gibi kazalar ile üçüncü kişilerin kötü niyet veya muziplikle yaptığı hareketler.

2)      Aracın Yanması

Bir kaza sonucunda meydana gelecek yangın ve infilak.

3)      Aracın çalınması veya çalınmaya teşebbüs

Aracınızın çalınması, çalınmaya teşebbüsü veya aracınızda takılı bulunan radyo-teyp, telefon vs. gibi aksesuarların çalınması sonucu meydana gelebilecek hasarlar vb.

Zamanla artan rekabet koşulları altında üç teminatın birlikte verilmesi yaygınlaştığı ve neredeyse standart hâl aldığı gibi, kasko poliçeleri daha başka teminatlarla da zenginleştirildi. Örneğin deprem, sel basması gibi felaket hasarları 17 Ağustos 1999 depremi sonrasında pek çok sigorta şirketi tarafından standart kasko teminatlarına eklendi.

Yine 1990′lardan itibaren pek çok şirket tarafından yol yardımı veya asistans gibi adlarla anılan hizmetler, kasko poliçeleriyle birlikte sağlanmaya başlandı. Sigortalılar, motor arızası gibi kasko teminatlarına girmeyen nedenlerle bile olsa, araçlarının yol kenarında hareketsiz kalması halinde bir çağrı merkezini arayarak bulundukları yere çekici getirilmesi, aracın en yakın tamirciye çekilmesi, taksi çağırılması, ambülans gönderilmesi gibi zengin hizmet paketlerinden yararlanma imkânına kavuştular.

Kasko Yaptıracak Ehil Firmalara Ulaşmak İçin Hemen Aşağıdaki Linke Tıklayın.

Kasko Sigortası

Kasko sigortası yalnızca ülke sınırları içerisinde geçerlidir ve aksi belirtilmedikçe sadece poliçede yer alan riskler kasko şirketlerinin yükümlülüğündedir.

Kasko sigortasında yer alan riskler kasko şirketlerine göre değişiklik gösterse de trafik kazaları, yangın, hırsızlık, terör, deprem, sel ve su baskını gibi doğal afetler kasko sigortasının güvence altına aldığı genel risklerdir. Tüketici ekstra ücret ödemek koşuluyla diğer riskleri de poliçesine dahil ettirebilir.

Anahtar, Teyp, CD çalar, kolonlar gibi özel eşyaların kaybolması durumunda zararınızın karşılanmasını istiyorsanız, yani bunları da sigorta kapsamına almak istiyorsanız ek ücret ödemelisiniz.

Ayrıca araçta orijinalinin dışında sonradan eklenmiş her türlü ilave aksesuarın teminata dahil edilebilmesi için poliçede ayrıca belirtilmiş olması gereklidir.

Günümüzde pek çok sigorta şirketi, kasko poliçelerine dahil ettikleri daha küçük teminatlarla araçların sürekli korunmasına yönelik önlemlerde alır. Bu koruma Mini Hasar Hizmetleri altında toplanmaktadır.

Mini hasar hizmetlerinin kapsamı ve bir yılda kaç defa verileceği ile bu hizmetin alınacağı kuruluş, sigorta şirketine göre farklılık gösterse de genel olarak aşağıdaki bakımları kapsar:

• Boyasız Kaporta Göçük Düzeltme

• Boya Hasarlı Kaporta Göçük Düzeltme

• Boya Tamiri: Tampon sıyrıkları, anahtar çizikleri, kapı vurukları

• Döşeme Tamiri: Deri, halı, kumaş, plastik üzerindeki yanık, yırtık, çizikler

• Ön Cam Tamiri: Her tipte kırıklar, 10 cm’ye kadar çatlaklar

• Leke Çıkarma: Sigorta şirketine göre değişen çaplarda lekelerin giderilmesi

• Plastik Tampon Tamiri: Göçük, yırtık, kopuk ve eksik parçalar

Tüm bu teminatlar standart olarak tek poliçede sunulabileceği gibi, bazı şirketlerce ayrı verildiği veya seçime bağlı verildiği için sigorta ettirenlerin poliçelerindeki teminatları dikkatle okumaları veya bu konuda acentelerinden yardım istemeleri önemlidir.

Sigorta Firmalarına Hemen Ulaşmak İçin Linki Tıklayın.

Kasko Sigortası

Incoming search terms:

  • telefon kaskosu neleri kapsar
  • kaskonun faydaları
  • telefon kaskosu neleri karşılar
  • kasko neleri kapsar
  • telefon kaskosu
  • kasko nedir neleri kapsar
  • telefon kaskosu neleri kapsıyor
  • telefon kaskosu neleri karşılıyo
  • telefon sigortası çalınmayı kapsar mı
  • telefon sigortası neleri kapsar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

HTML tags are not allowed.

Scroll To Top