Buradasınız: Anasayfa > Tadilat > Kalorifer Tesisatı Konusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler
Kalorifer Tesisatı Konusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kalorifer Tesisatı Konusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kalorifer kelimesi kullanıldığında akla ilk gelen maddeler olarak evlerimizde ısınma amaçlı kullanılan araçlar olan petekler gelebilmektedir. Ancak bu kelimenin sadece bu peteklerden ibaret olmadığını ve bütün binayı kapsayan bir tesisat sistemi olduğunu belirtmemiz gerekir. Genel amacı olarak binaların ısıtma işlemlerini sağlamak olan bu tesisattan yararlanılarak bazı durumlarda havalandırma ve soğutma işlemleri de yapılabilir. Geçmişi eskiye dayanan bu sistemde genellikle bir kazanda yakılan yakıtların enerjisi tesisatın yayıldığı tüm alana yayılır ve petekler üzerinden yansıtılır. Bunun yanında zeminden ısıtma yöntemi veya havalandırma yöntemleri de kalorifer tesisatı sisteminden yararlanılarak gerçekleştirilebilir. Genel olarak büyük yapılar olan okul, hastane gibi binalarda uygulanan merkezi ısıtma çeşidinin yanında bağımsız kullanıma da açık olan kat kaloriferi sistemleri de mevcuttur.

Kalorifer Tesisatı Yaptıracak Ehil Firmalara Ulaşmak İçin Hemen Aşağıdaki Linke Tıklayın.

Kalorifer Tesisatı

Sağlıklı kullanıldığında verimli ve dengeli bir ısıtma yapabilen bu sistemlerde kurulum ve kullanım alanlarında da olmak üzere dikkat edilmesi gereken noktalar bulunmaktadır. Bu noktalara bakacak olursak :

-Maliyeti yüksek ve zahmetli işlemler olan kalorifer tesisatı döşenme işlemleri sonucu beklenilen verimin sağlanamaması veya ekonomik anlamda fazla sarfiyata sebep olması kullanıcıyı hiç memnun etmeyecek sorunlardır. Bu sorunların sebebi genellikle yanlış kurulum, kalitesiz malzeme seçimi ve zaman içinde yapı kalitesine bağlı olarak ortaya çıkacak çevre kaynaklı problemler olabilir.

-Öncelikle yanlış kurulumun nasıl olacağına bakarsak tesisatın ısı iletimini gerçekleştiren önemli aracıları olan boruların döşenmesindeki planlama hataları sistemin genelinin kalitesinin düşmesine sebep olabilir. Buna göre boruların gidiş yönlerinin sağlıklı olarak belirlenmesi gerekir. Bu noktada binanın mevcut bulunduğu yön de çok önemlidir. Bunun yanında boruların hedeflere ulaşırken mümkün olduğunca az şekilde dönüş yapmaları da akışın hem hızlı hem de verimli olmasını sağlar. Bu işlemin yolu da tesisat kurulmadan önce işlemi yapacak profesyonel kişilerin detaylı bir keşif yapmalarından geçer.

-Diğer önemli nokta olarak bu sefer aracıların değil sistemin son ayağı olan radyatörlerin kalitesini gösterebiliriz. Buna göre radyatörlerin kullanılacağı mekandaki konumları, sayıları ve mekanın diğer teknik özellikleri gibi konulara dikkat edilerek yapılan sağlıklı bir keşif çalışması ile verimin artması sağlanabilir. Tabi burada da radyatör kalitesinin önemini bir kaz daha vurgulamak gerekir.

-Özellikle kat kaloriferi konusunda daha önemli olacak bir sistem olan ısı kontrol panelinin de sistem parçalarına olan uzaklığı belirleyici bir detaydır. Buna göre özellikle su ısıtma konusunda cihazın banyo, mutfak gibi alanlara yakın olması sonucunda su akışının ısınması daha kolaylaşır. Aynı şey genel kalorifer sisteminde kazana en yakın olan mekan için geçerlidir.

Kalorifer Tesisatı Firmalarına Hemen Ulaşmak İçin Linki Tıklayın.

Kalorifer Tesisatı

Incoming search terms:

  • kalorifer tesisatı
  • en verimli kalorifer tesisatı
  • radyatör kurulumu yapilirken nelere dikkat edilmelidir
  • kalorifer peteğin kurulumu
  • kalofer doseme sistemindedikat edilecek hususlar
  • kalerifer tesisati purojesi
  • katkaloriferi kurulması için gereken şeyler
  • kombi tesisatı
  • merkezi isitma tesisatinin gerekenler
  • kalorifer tesisatı kurulumu

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

HTML tags are not allowed.

Scroll To Top