Buradasınız: Anasayfa > Isıtma ve Soğutma > Kalorifer Petekleri Temizliğine Dikkat
Kalorifer Petekleri Temizliğine Dikkat

Kalorifer Petekleri Temizliğine Dikkat

Kalorifer peteklerinin bakımı için petekler, belirli aralıklarla temizlenmelidir. İki yılda bir yapılması ön görülse de; kalorifer petekteri temizlikleri, kombi filtresinin tıkanması durumunda, kalorifer peteklerinin bir bölümü ısınırken diğer bölümünün ısınmadığı durumlarda,yeterli sıcaklığı sağlayamadığı durumda yinelenmelidir. Genelde kalorifer petekleri temizliği firmalar tarafından yapılır.  Temizliği yapacak firmaların kullanacağı kimyasal ilaçlar ve firmanın güvenilirliği peteklerin sağlığı için çok önemlidir.

Kalorifer Petekleri zamanla sudaki kireçten etkilenir ve borular bir süre sonra tıkanır. Tıkanıklıklarla birlikte enerji kayıpları meydana gelir bu durumda cebinizi yakacaktır. Bunun için kalorifer petekler düzenli olarak temizlenmelidir. Temizlik işlemi bir makine aracılığı ile kimyasal maddeler kullanılarak yapılmaktadır. Temizlik için kullanılan maddeler borulara ve sisteme zarar vermeyen; güvenilir ilaçlar olmalıdır. Eğer bu maddeler kalitesiz tercih edilirse tesisat borularınız hatta kombiniz bile zarar görür.

Eve gelen tesisatçılar genelde peteklerin içine kimyasal bir ilacı atıp petekleri tekrar kapatıyor. Bu ilaç peteklerin içerisindeki pisliği çözebilir ancak bu pisliğin dışarı atılmaması daha büyük sorunlara yol açabilir. Böyle bir durumla karşı karşıya kalmamak için işin ustalarından yardım  almalısınız.

Petekler temizlenirken öncelikle makine ile kırk kırk beş dakika borulardaki suyu devretmelisiniz. Böylece peteğin içindeki kalıplaşmış çamur, kireç vb. atıkları çözmüş olursunuz. Ardından temiz su ile durulamaya geçersiniz. Bu temizlik genelde iki üç saat sürmektedir. Daha sonra isterseniz sistem koruyucu kimyasal ilacı peteğinizin içerisine koyup kireç v.b. atıkların yeniden oluşmasını engelleyebilirsiniz. Koruyucu kimyasal ilaçlar manyetiktir; boruların içindeki kireç, çamur birikintilerinin boruları delmesine engel olur.

İlacın boruların hangi kısmında ne kadar kullanılacağı da kalorifer peteklerinin zarar görmemesi için önemlidir. Mesela borular eski demir tesisatlardan ise ilacın miktarı boruların delinmesine neden olabilir. Bu da su kaçaklarının oluşmasına yol açar.

Petek temizliği peteklerin kireç, çamur, böcek vb. atıklarla tıkanmasın önler, zamanında müdahale ile boruların delinmesine engel olur. Sağlıklı bir petek ısı tasarrufu ile sizin yüzde elli kar etmenizi sağlar. Petek suyunu değiştirme ile petekleri temizlemeyi birbiri ile karıştırmamak gerekir. Kalorifer peteklerinizi temizlemeye karar verdiğinizde kesinlikle bu işin ehlilerinden destek almanızı öneririz.

Incoming search terms:

  • kombi suyu degistirme
  • kombi tesisat suyu değiştirme
  • peteklerdeki su ne zaman degiştirilmeli

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

HTML tags are not allowed.

Scroll To Top