Buradasınız: Anasayfa > Diğer > Kalem ve Çeşitleri
Kalem ve Çeşitleri

Kalem ve Çeşitleri

İnsan hayatında en önemli dönüm noktalarından bir tanesi, bir çağdan diğer çağa geçmesini sağlamış olan etken, yazının bulunmasıdır. Yazının bulunması yeni bir çağa geçilmesinden ziyade, bir çok değişimin başlangıcı olmuştur aslında. Ama bir etken vardır ki, yazının bulunmasına öncülük etmiştir; Kalem. Bu yazımızda kalem ve çeşitlerine değinecek ve önemli bilgiler vereceğiz.

Promosyon Kalem Yaptıracak Ehil Firmalara Ulaşmak İçin Hemen Aşağıdaki Linke Tıklayın.

Promosyon Kalem

Öncelikle kalem ile ilgili herhangi bir işlem, hizmet (promosyon vb.) almadan önce tanımının bilinmesi gerekir;

-Yazmak, çizmek gibi işlerde kullanılan çeşitli biçimlerde araç; bir listede yazılı olan şeylerin her biri; çeşit.

-Bu yapılar, tarihte antik Mısırlılar ve Romalılar tarafından kullanılmıştır. Kalem kelimesinin Latincesipencillusküçük kuyruk anlamına gelir. Almanca Bleistift, kelimenin tam anlamıyla “kurşun kalem” anlamına gelir.Kalem kelimesi Türkçe’ye Arapça’dan geçmiştir. Yunanca kamış anlamına gelen “kalamos” kelimesinin Arapça’da kalem şekline dönüştüğü düşünülmektedir.

-Kağıt üzerine yazı veya çizim için kullanılan kırtasiye malzemesidir.

-Yontmalardan taş baskılara, hiyerogliften el yazmalarına, daktilodan basit matbaa makinelerine, bilgisayardan dijital baskı ortamına geçiş sürecinde kalem, insanlık tarihinin vazgeçilmez yardımcı elementlerinden biridir.

Bu eşsiz yapıların tahihçesine bakalım;

Orta Çağ’da, insanlar bir şeyleri işaretlemek için sopalar kullanıyordu. Ancak bu yöntem çizim yapmak için uygun değildi. 15. yüzyılda günümüz kurşun kalemin ilk adımları atıldı. İtalya’da kurşun ve kalaydan meydana gelmiş bir tür karışım oluşturuldu. 1658 yılında İngiltere’de grafit madenleri bulundu. Bu materyal küçük sopacıklara kesilerek, tahtaya yerleştirildi. Bu işlem tüm sanatçılar için bir devrim niteliğindeydi. Ancak, maliyetinin yüksek olması sebebiyle herkes sahip olamıyordu.

Bu yapıların tarihi yazının tarihinden eskidir. Bunu anlamak için işaret parmağımıza bakmak yeterli olur. Atalarımız duygu ve düşüncelerini toprağa veya kuma, parmakları ile çeşitli şekiller, objeler çizerek anlatmışlardır. Daha sonra Sümerler düzgün tabletlerin üzerine çivi veya sivri objelerle şekiller çizmeye başlamıştır. Parmak ve çividen sonrası; kamış fırçalar, şimşir veya metal levhalar, fildişi yapılar, kuş tüyleri, mürekkepli yapılar, kurşun yapılar, tükenmez yapılar, daktilo, klavye ve gözler diye günümüze gelir.

Promosyon Kalem Firmalarına Hemen Ulaşmak İçin Linki Tıklayın.

Promosyon Kalem

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

HTML tags are not allowed.

Scroll To Top