Buradasınız: Anasayfa > Yalıtım ve Mantolama > izolasyon ile Tasarruf Edin
izolasyon ile Tasarruf Edin

izolasyon ile Tasarruf Edin

İzolasyon  xps, taş yünü malzemelerinden sağlanan ısı yalıtım levhasının yapıştırma malzemesiyle ve dübel yardımı ile cepheye uygulanmasıdır. Bu ürünler çevresel faktörlerden oldukça az etkilenirler bu nedenle tercih sebebidir.

İzolasyon bir diğer adıyla  yalıtım demektir. İki farklı ortamdan; aralarında ısı ve ses alışverişi gerçekleşmesine set çeker. İzolasyon ses, ısı ve ışık enerjilerinin yalıtılarak ortamdan çıkmasını engeller. Yaşadığımız alanlarda mutlaka izolasyon yapılması gerekir. İzolasyon genellikle binaların dışına  veya çatısına uygulanmaktadır. Günümüzde izolasyon oldukça yaygın bir hale gelmiştir ve artık her evde uygulanmaktadır.

Yalıtım yapılması ısı ve ışık enerjisinden tasarruf etmeyi sağlamaktadır. Hiç kimse kendi evinde konuşulan özel konuların diğerleri tarafından bilinmesini istemez ancak izolasyon yapılmayan duvarlar sizi bu konuda hayal kırıklığına uğratabilir. Aynı zamanda yapılan izolasyon, yaşadığımız alanın daha sağlıklı bir hale gelmesini sağlamaktadır. Şöyle ki ısı izolasyonu yapıldığında kış mevsiminde ısının ortamdan çıkması engellenir yaz mevsiminde ise fazla ısı emilimi olması engellenir. Böylece kışın ısınmak için harcadığınız para; yazın serinlemek için harcadığınız para cebinizde kalmış olur. Kendi cebinizde kalan para yaşadığımız ülke için de bir yatırımdır. Yakacak miktarının az olması çevre kirliliğini de azaltacaktır.  Biliyoruz ki evlerde terlemeden oluşan küf ve mantar lekelerine rastlanabilir. Yalıtım yaptığınız takdirde bu gibi kötü sürprizlerle karşılaşmazsınız. Yaptırdığınız izolasyon sayesinde yaşam alanlarınızı depreme daha dayanıklı bir hale getirmiş olacaksınız.

Yapılan araştırmalara göre yalıtım yapılan mekanlarda ısı ve ses enerjisinden yüzde elli tasarruf edildiği; hatta mekanın çatısında ve temelinde izolasyon varsa yüzde ellilik bu payın yüzde altmışlara çıktığı tespit edilmiştir. Eğer daha iyi sonuçlar görmek isteniyorsa mekanın duvar, kolon ve kirişleri de yalıtım malzemesi ile kaplanmalıdır.

Piyasada pek çok izolasyon malzemesi pazarlanmaktadır ancak yaptığınız yalıtımın binanızın ömrü ile eşdeğer olmasını istiyorsanız kaliteli malzemeleri tercih edip, doğru uygulama yapmanız gerekir. Ayrıca izolasyon yapılacağı zaman hava şartları da çok önemlidir. Karlı ya da yağışlı günlerde yalıtım yapmak doğru değildir. İzolasyonu yapmadan önce fiziksel koşulları sağlamanız gerekir. Çünkü izolasyon sadece doğru uygulandığında olumlu sonuçlar verir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

HTML tags are not allowed.

Scroll To Top