Buradasınız: Anasayfa > Yalıtım ve Mantolama > izolasyon ile Isı Yalıtımı
izolasyon ile Isı Yalıtımı

izolasyon ile Isı Yalıtımı

Sıcaklık; yüksek sıcaklıktan ve düşük sıcaklığa doğru bir yol takip eder. Isı izolasyonu ile birlikte bu ısı alışverişinin doğru zamanda sonlanması sağlanır. Hayatımızı geçirdiğimiz mekanlarda yeterli olan sıcaklığın sağlanması için ısı izolasyonu yaptırılmalıdır.

Kış mevsiminin soğuk havalarında ısı kaybını azaltmak; yaz mevsiminin sıcak günlerinde fazla ısı alımını engellemek için ısı izolasyonu yapılmaktadır. Özellikle sıcak bölgelerdeki binalarda ısı izolasyonu kesinlikle yapılmalıdır. Çünkü binaların soğuması ısınmasından daha zordur.  Isı yalıtımı binanın yalnızca güneş ve rüzgar alan bir cephesine değil bütün cephelerine uygulanmalıdır, aksi takdirde yalıtım malzemesi döşenmeyen  cephelerden ısı kaybı devam edecektir. Isı enerjisi ülke genelinde en çok tüketilen enerji türüdür bu da ısı yalıtımı yapılmasının en önemli sebebidir. Isı yalıtımı genel olarak binanın dışına ve çatısına uygulanmaktadır. Ancak günümüzde kapı ve pencerelerde de ısı yalıtımı yapılmaya başlanmıştır. Böylece yaşanılan mekanda oda sıcaklığının normal ve üzeri olması sağlanmıştır. Çünkü ev içerisinde ısı kaybı; en çok kapı ve pencereler yüzünden kaynaklanmaktadır.  Bazı boyaların ısı izolasyonu sağladığı düşünülse de; izolasyon kadar katkı sağlayamazlar.

Isı yalıtımı için kullanılan malzemeler ısı alışverişine dayanıklılığı yüksek malzemelerdir ve farklı bölgeler için farklı malzemeler kullanılır. Mesela pencerelerde ısı ve güneşi kontrol eden kaplama bulunan yalıtımlı camlar kullanılırken, çatı ve duvar izolasyonu için cam yünü, taş yünü veya ahşap yünü kullanılmaktadır. Cephe duvarlarında izolasyon malzemeleri genellikle dışarıdan döşenir , bu da cephenin ısı tasarrufu özelliğinden yararlanmayı sağlar.

Isı yalıtımı ekonomik açıdan da hesaplılık sağlar. Maliyeti en fazla, bina maliyetinin yüzde beşi kadardır. Bu kayıp ise yapacağınız ısı tasarrufu sayesinde size geri dönmüş olur.

Isı yalıtımı sayesinde ısı enerjisinden tasarruf edilir. Yaşadığımız ülke kullandığı enerjinin yarısından fazlasını dışarıdan temin etmektedir.   Yapılan enerji tasarrufu sadece kendi cebinize katkı sağlamaz ülkemiz için de büyük bir yatırım olur. Ayrıca kullanılacak yakıt malzemelerinin azalması ile doğru orantılı olarak çevre kirliliği de azalmış olacaktır. Binayı iç ve dış çevresel faktörlerden koruyacağı için de binanın uzun ömürlü olmasını sağlayacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

HTML tags are not allowed.

Scroll To Top