Buradasınız: Anasayfa > Isıtma ve Soğutma

Kategori Arşivi: Isıtma ve Soğutma

Menfez Sistemleri

menfez sistemleri

Menfez, havalandırma sistemlerinin son unsuru olup, havalandırma boşluklarında kullanılan havanın toplanmasını sağlayan elemanlardır. İstenilen renk ve şekilde bulunan veya yaptırılabilen menfezler, iç ve dış cepheler olmak üzere her alanda kullanılmaktadır. Bu yazımızda menfez çeşitlerine ve özelliklerine değineceğiz. Menfez sistemleri havanın akış yönüne göre; dağıtıcı, toplayıcı, lineer ve transfer olmak üzere dört farklı sınıfa ayrılır. Bu sistemleri kısaca şu şekilde açıklayabiliriz: ... Devamını Oku »

Kombi Sistemlerinde Uygun Alan Seçenekleri

kombi-montaj

oğalgazın güvenli ve çevre dostu kullanımı ile birleşerek kullanıcılarına rahat bir ısınma imkanı veren kombi sistemleri, kendi içerisinde farklı kullanım alanları veya yoğunluklarına göre çeşitlendirilebilir. Buna göre örnek olarak yoğun bir ısınma ihtiyacına sahip olan endüstriyel alanda ya da büyük alanlı bir binada kullanılan kombi sistemi ile küçük bir daireye ısınma imkanı sağlayan kombi modellerinin aynı olması mantıklı değildir. Bunun ... Devamını Oku »

Radyatör Hakkında Bilgiler

radyator

adyatörler eski ısıtma sistemlerinde de kullanılan ısıtma araçlarındandır ve sadece kombi ile alakalı olarak düşünülmemelidir. Geçmiş dönemlerde daha çok kullanılan merkezi sistem veya fosil yakıtlı kalorifer sistemlerinin de önemli parçası olarak kullanılan radyatör malzemeleri günümüzde daha farklı şekillere girmiştir. Eskiden çok ağır yapılar olarak fayda sağlayan döküm radyatörlerin yerini bugün daha hafif bir malzeme olan panellerin almasıyla beraber döküm radyatörlerin ... Devamını Oku »

Isı Yalıtımı ve Püf Noktaları

yalitim

ünümüzün yüksek enerji fiyatlarına sahip dünyasında elektrik, benzin ve doğalgaz fiyatları çok yüksek derecede olduğundan bir çok insan gitgide bu faturalarla mücadele edebilmek için ışıklarını söndürüyorlar veya gerektiği kadar ısınamıyorlar Binalarda ısı yalıtımı ve önemi gün geçtikçe artan bir faktördür. Isı yalıtımına bu ortamlar arasında ısı alışverişini engellemek de diyebiliriz. Bu genelde özel ve işinde ehil olan kişiler tarafından uygun malzemeler ... Devamını Oku »

Klima Kullanımının Püf Noktaları

klima

em yaz hem kış aylarında ihtiyaç duyulan sistemler olan klimalar verdikleri katkılar ile iç mekanlarda rahat ve konforlu şekilde yaşayabilmemizi, aşırı sıcak veya soğuk havalardan korunabilmemizi sağlarlar. Buna göre klimalarınızın sağlıklı çalışabilmeleri için klima kullanımı sırasında sizin de yapmanız gereken bazı sorumluluklar bulunmaktadır. Aksi takdirde zaman içinde verimleri düşebilen ve görevlerini yerine getiremeyen cihazların sorunlarını gidermek daha zor ve pahalı ... Devamını Oku »

Çatı Tipi Klima

çatı tipi klima

Çatı tipi klimalar, paket tipi klima sistemlerinin bir çeşididir. Bireysel klima olan çatı tipi klimalar, hava koşullandırma sektörünün en önemli konularından birini oluşturur. Bunun nedeni sunduğu kullanım esnekliğidir. Kullanımda en çok tercih edilen cihazları paket tip cihazlardır. Bu yazımızda çatı tipi klima sistemleri hakkında bilgi sahibi olacaksınız. Genel olarak çatı üzerine yerleştirildiği için çatı tipi olarak adlandırılan çatı tipi klimalar ... Devamını Oku »

Hvac Sistemleri

hvac sistemleri

Hvac sistemleri, binalardaki sıcaklığı, hava akışını ve iklimi düzenleyen, kontrol eden, ortam konforunu sağlayan sistemlerdir. İsmi ; heating (ısıtma), ventilating (havalandırma), air conditioning (hava şartlandırma) kısaltmalarından oluşmaktadır. Kullanılan ortamlarda yaşayan insanlar için son derece sağlıklı olan hvac sistemleri, ortamdan küf gibi zararlı organizmaları uzaklaştırır. Bu yazımızda hvac sistemleri hakkında genel bilgilere değineceğiz. Hvac sistemlerinin temel olarak amacı, istenen iç hava ... Devamını Oku »

Neden Yoğuşmalı Kombi ?

Yogusmali-Kombi-2

Yoğuşmalı kombi hakkında biraz bilgi verecek olursak; hermetik kombi ailesinin bir üyesi olan yoğuşmalı kombilerdeki “yoğuşma” kelimesi buharın yoğuşması anlamına gelir. Kombiniz doğalgaz yaktığı zaman büyük miktarlarda su buharı ortaya çıkar. Yoğuşmalılar çıkan su buharının enerjisini kendi enerjisine katar ve enerjisini alır. Yoğuşup sıvı hale gelen buharı ise su olarak dışarı atılır. Normal kombilerin verimleri %80 ile %92 arasında değişirken ... Devamını Oku »

Elektrikli Isıtıcıların Kontrolü ve Bakımı

elektrikli-bakim

ğer elektrikli ısıtıcı yeterince sıcaklık vermiyorsa ne yapmalısınız? Öncelikli olarak sıcaklık ayarını yükseltebilirsiniz. Isıtıcınızın gücünün odanın büyüklüğüne uygun olup olmadığına bakılır. Uygunluğu kontrol edildikten sonra, elektrikli ısıtıcılarda her 2 saniyede bir yavaş yanıp sönen, sensör dediğimiz LED ısıtma gösterge ışığı, sürekli yanıp sönüyorsa şu kontrolleri yapmanız gerekmektedir: *Odada bir başka ısıtma modu var mı yok mu kontrol edilmeli. *Isıtıcının sadece ... Devamını Oku »

Klima Sistemleri Alımında Dikkat Edilecek Hususlar

klima sistemleri alımında dikkat edilecek husular

Klima sistemleri, ortamın iklimlendirilmesini sağlayan, ortamın nemini alan, ortamın havasını soğutan ve isteğe bağlı olarak ısıtan, toz ve partikülleri tutmayı sağlayan sistemlerdir. Klima sistemlerinde istenilen performans ve kaliteye ulaşabilmek için satın alırken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Bu yazımızda klima sistemleri alımında dikkat edilmesi gereken bu noktalara değineceğiz. -          Klima sistemleri alımında klima kapasitesinin ve kurulacağı yerin seçiminde mutlaka ... Devamını Oku »

Scroll To Top